uTRŽITELNOST
Vytvořeno: 8. 6. 2019 od Katedra užitého umění

uTržitelnost?
Výstava diplomových prací absolventu Ateliéru designu odevu a obuvi a Ateliéru módní tvorby UMPRUM

 

14. 6. – 18. 6. 2019
vernisáž: čtvrtek 13. 6. 2019 od 19:30 hodin

Galerie Kvalitář, Senovážné náměstí 17, Praha 1

 

 

Diplomové práce studentů Ateliéru designu oděvu a obuvi, pod vedením Liběny Rochové, a Ateliéru módní tvorby, jehož vedoucím je Pavel Ivančic, budou k vidění v Galerii Kvalitář.

Diplomanti obou módních ateliérů UMPRUM letos shodně reagují na témata spojená s udržitelností, odpovědným přístupem k designu a environmentálními a etickými problémy v kontextu oděvního průmyslu. Jejich výstupy jsou tak různorodými návrhy řešení a postupů, které se kreativním způsobem snaží odpovídat na globální otázky spojené se současností a budoucností spotřebního designu. Výstava diplomových prací tak není přehlídkou devíti uměleckých oděvních kolekcí, které by publikum mohlo v minulosti očekávat, ale sadou návodů, přístupů a experimentů, které dílčím způsobem reagují na recyklaci a upcycling, lokální produkci a tradiční výrobu, sociální krizi a mezigenerační vztahy, budoucnost práce a komunikace či alternativní způsoby prezentace, distribuce a výroby oděvů. V rámci výstavy tak budou prezentovány jak reálné oděvy a outfity, tak střihové předlohy, funkční oděvní a obuvnické prototypy nebo grafické a audiovizuální výstupy aplikovaných i terénních výzkumů, které budou instalačně propojeny a zasazovány do vzájemných vztahů.

 

Vystavující:
Michaela Čapková, Ondřej Kinský a Barbora Procházková (ateliér designu oděvu a obuvi)
Renáta Dračková, Kristína Dúhová, Linda Havrlíková a Vendula Niklová (Ateliér módní tvorby)

Kurátor: Michal Vaníček

 

Michaela Čapková - COOLLAGE
Charitativní projekt COOLLAGE vznikl ve spolupráci s dobročinnými obchody a Domovem pro seniory Sue Ryder. Jde o recyklaci oděvů ze druhé ruky. COOLLAGE se zabývá udržitelným přístupem k tvorbě oděvní kolekce, konkrétně technikou patchwork, s níž pracuje jako s recyklovanou textilní koláží. Kolekce bude posléze v Sue Ryder obchodě na prodej a výtěžek z ní bude darován na potřebnou péči pro Domov. Na projektu se podílela i organizace Elpida, díky níž vzniklo pět párů pletených bačkůrek - komponentů pro vytvoření obuvi. Forma kolekce vznikla po setkávání s konkrétními seniorkami ze Sue Ryder domova, patronkami COOLLAGE. Naskenováním jednotlivých QR kódů na oděvech bude zájemce odkázán na jejich profily na webu projektu.