Omlazení vazeb textilního a sklářského řemesla
Vytvořeno: 14. 4. 2022 od Věda, výzkum

Časopis Textil v muzeu 17/2021 vydal článek "Omlazení vazeb textilního a sklářského řemesla" Andrey Březinové a Jitky Škopové. Která vede Ateliér textilu UMPRUM. Příspěvek věnovaný propojení dvou na první pohled odlišných řemesel je výstupem projektu ÉTA TAČR TL03000080, Výzkum v oblasti digitalizace našívání skleněných komponentů na textil.

 

Článek se věnuje zkoumání možných nových přístupů v mezioborové spolupráci českého  designu, který by měl obstát v mezinárodní konkurenci především důrazem na vlastní autenticitu.

Hledáním vazeb a souvislostí, revizí stávajících přístupů a propojováním tradice a inovace se v článku zabývá Ateliér textilní tvorby na UMPRUM v Praze. Již několik let studuje vazby mezi sklářskou výrobou perliček, textilem, uměním,  bytovým designem a spotřebitelskou kulturou. Ve spolupráci se severočeskou sklářskou firmou  Preciosou Ornelou, se snaží vytvořit průkopnickou prognózu zaměřenou na kreativní průmysl, kdy je cílem propojit tradiční řemeslo s digitalizací například výšivek skleněnými  komponenty.

Kompletní článek je k dispozici zde: