Peter Fabo na výstavě Užitočná fotografia
Vytvořeno: 13. 11. 2018 od Ateliér fotografie

Užitočná fotografia

8. 11. 2018 - 17. 2. 2019

 

Slovenská národná galéria
Esterházyho palác, nám Ľ. Štúra 4, Bratislava

 

Absolvent Ateliéru fotografie a v současné době lektor na UMPRUM Peter Fabo vystavuje na skupinové výstavě prezentující fotografii v současném slovenském umění v Slovenské národné galérii v Bratislavě.

 

Výstava přiblíží fotografii ne jako užitečné, rychlé záznamové médium, "dokument doby", ani jako prostředek digitální manipulace, ale jako nástroj vhodný pro široké využití v současném umění.

 Hlavním cílem této výstavy je přivést diváky k tomu, aby nevnímali pouze bezprostřední užitečnost, širokou použitelnost i zneužitelnost fotografie, ale zaměřili a detailně se seznámili s možnostmi umělecké výpovědi.

 V reakci na éru digitálních technologií umělci dnes využívají fotomédium mnohem svobodněji, a přitom více sofistifikovaně. Přivlastněná, zdokumentovaná realita je nově konstruována, uspořádána, inscenována, ovšem při využití čistě fotografických postupů, klasických možností média.

 Výstavní soubor se soustředí na dění v posledních 10 - 15 letech, na příklady autorských postupů, strategií v širokém spektru možností tohoto média. Zohlední i relativně nový jev - dosah zahraničního školení nebo dlouhodobých pobytů na tvorbu Slovenská autorů.

 Na výstavě budou zastoupeni autoři jako například Cyril Blažo, Peter Fabo, Petra Feriancová, Katarína Hrušková, Dominika Jackuliaková či Ján Kekeli, Ján Šipöcz, Milan Tittel a jiní.

 

zdroj: https://www.bratislavskenoviny.sk/kultura/51848-v-sng-sa-blizi-zaujimva-vystava-uzitocna-fotografia