Homestaging
Vytvořeno: 18. 10. 2021 od Katedra volného umění

HOMESTAGING

4. 8. - 8.8. 2021

 

 

Studenti a především čerství absolventi Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze se podíleli na bytové výstavě, jejímž hlavním cílem bylo poukázat na praktiky realitních makléřů. Výstava HOMESTAGING se konala v nově zrekonstruovaném bytě na Praze 6 a odkazovala na snahy o estetické vylepšení kvality bytu a jeho odosobnění od předchozího uživatele. Kurátorkou výstavy byla absolventka Ateliéru volného umění III (Intermédia) Lucie Michnová.

 

„Baví mě představa funkčnosti a nefunkčnosti těch objektů. Nechtěla jsem jenom zavěsit obrazy na zeď a jít tak na ruku tomu estetizování.“

 Cílem bylo zařídit byt uměleckými předměty, které do bytu patří stejně jako design, ale nemusí naplňovat jeho funkčnost, což je podle Michnové důležité si uvědomit. Umělecké předměty, které prozkoumávají myšlenky a nabourávají zažité představy – nacházejí se tím na takovém pomezí užitého designu a umění.

 Nejen na české scéně se stále více objevují umělci a umělkyně z volného umění s přesahem do užitého designu a naopak. Není to samozřejmě nic nového. Z historie mě napadá suprematistický čajový set ruského avantgardního umělce a teoretika umění, Kazimíra Maleviče. Když v roce 1923 ředitel Státní porcelánky komentoval Malevičův design: „Pane Maleviči, z Vaší konvice na čaj se nenalévá dobře“ Malevič odpověděl: „Není to konvice na čaj, ale idea konvice na čaj“.

 Objekty byly rozmístěny tak, jak reálně najdeme v běžné domácnosti: kamna Žanety Rekové, hrací stolek Matěje Bílka, svícen a stůl s keramickými objekty Nely Birtaňákové, socha z látkových úmotků Terezy Sýkorové, dřevěná socha ve tvaru květiny Julie Slauky, kozačkové boty Olbrama Pavlíčka, trepky s antistresovými míčky ve tvaru prsu Antonie Stanové, a nakonec spacák od Kristíny Fingerland.

 Umělkyně Lucie Michnová už v minulosti navázala na tradici bytových výstav. V roce 2018 uspořádala spolu s kolegyněmi z Ateliéru intermediální konfrontace Terezou Sýkorovou a Lenkou Štěpánkovou jednovíkendovou výstavu s názvem Vacurova. Her name was Vacurova and she practiced magic. Bytovou výstavu zahrnovalo 20 především zahraničních studentů. Výstava reagovala na poslední žijící majitelku bytu paní Vacurovou.

 Dalším zajímavým projektem bytových výstav, který už dnes skončil svou činnost, byly bytové výstavy Mladí a neklidní probíhající na pražské Letné mezi lety 2016 a 2020. Stála za nimi výše zmíněná Nela Britaňáková společně s Veronikou Čechmánkovou.

 V aktuální výstavě Homestaging propojila Michnová několik přístupů, ale především zájem o prostor a jeho utváření skrze umění. Podobně jako druhý ročník výstavy J&T Banka Art Index Pop-up 1, kde v několika tematicky zaměřených apartmánech v malostranském činžovním domě představil, co aktuálně vzniká v ateliérech nejviditelnějších současných českých umělců. Zajímavá myšlenka, bohužel selhává na selekci umělců na základě žebříčku J&T Banka Art Indexu.

 „Tím se neřeší můj hlavní záměr vytáhnout ze sklepů a ateliéru dobré umění, které, ale většina z nás nemá šanci vidět.“

V rámci své diplomové práci vydala Michnová knihu rozhovorů s umělci s názvem Art is a beautiful lifestyle. Dlouhodobě se věnuje participativním projektům a ve své malířské tvorbě plynule propojuje rozhovory s umělci, deníkové záznamy a útržky ze sociálních sítích vytržené z kontextu virtuálního světa.

 

Vystavující:
Nela Britaňáková, absolventka Ateliéru keramiky a porcelánu
Julie Slauka, absolventka Ateliéru volného umění I (Sochařství)
Žaneta Reková, absolventka ateliéru volného umění II (Malba)
Matěj Bílek, absolvent Ateliéru volného umění I (Sochařství)
Tereza Sýkorová, studentka Ateliéru volného umění III (Intermédia)
Olbram Pavlíček, absolvent Ateliéru volného umění II (Malba)
Antonie Stanová, absolventka Ateliéru volného umění III (Intermédia)