Loretta Lau - KONFESE
Vytvořeno: 24. 8. 2020 od Ateliér volného umění III (Intermédia)

 

Loretta Lau – „KONFESE“

 

27. 8. - 27. 9. 2020
vernisáž: středa 26. 8. v 18 hodin

 Galerie NTK, Národní technická knihovna, Technická 6, Praha 6

 

Na sklonku léta se v Galerii NTK v Národní technické knihovně v Dejvicích představí samostatnou výstavou „KONFESE“ mladá hongkongská umělkyně Loretta Lau. Loretta Lau je studentkou Ateliéru intermediální konfrontace UMPRUM v rámci studijního programu Visual Arts.

Wai Ting Loretta Lau se narodila v roce 1985 v Hongkongu. V roce 2018 se rozhodla ke studiu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. V současné době působí v místě svého studia, kde se již v minulosti představila performancemi v centru DOX, či na piazzetě Národního divadla.

  Výstava „KONFESE“ v Galerii NTK představuje několik projektů Loretty Lau, v nichž autorka specifickým poetickým a výrazně estetizovaným způsobem reflektuje politicky citlivá témata, počínaje coronavirovou krizí, sociálním odloučením a geopolitickými souvislosti této výjimečné situace, přes aktuální hongkongské protesty proti upevňování centrální státní moci, až po roli ženy-umělkyně v současné společnosti. Spojujícím elementem prezentovaných performancí či instalací je fenomén zpovědi (konfese) – buď ze strany autorky, nebo ze strany participujících diváků, často se objevuje prvek meditace, ale také forma výrazového tance.

  Loretta Lau k výstavě přizvala několik uměleckých přátel, kteří se tvůrčím způsobem podílejí na dokumentaci jejích akcí. Nejbližším spolupracovníkem je kameraman Jakub Zajíček, který pravidelně pořizuje spektakulární videozáznamy z Lorettiných performancí, dále hudební skladatel Barry Wan a skupina fotografů - Zara Wildmoons, Juan David Cevallos, Hoi Man, Jan Černý.

  Ústředním dílem výstavy je práce „Confession Of Virus Isolation Days19 (COVID-19)“. Autorka v rámci tohoto projektu oslovila 167 lidí různých profesí z nejrůznějších konců světa k dialogu prostřednictvím elektronických médií, aby je současně na dálku portrétovala. Kromě rozměrného hromadného portrétu Loretta na výstavě prezentuje především 9 hodin záznamu ze 167 distancovaných rozhovorů a také filmový dokument, který následně vznikl ve spolupráci s kameramanem Jakubem Zajíčkem.

  „V průběhu pandemie po celém světě eskalovaly restrikce a policejní brutalita. Vlády začaly zneužívat strach svých vlastních občanů. Naše panika je mnohem děsivější, než virus sám o sobě,“ uvádí hongkongská umělkyně na vysvětlenou k instalaci sestávající z velkoformátových červeno-modrých tisků „Panic or Politics“, které jsou dalším projektem souvisejícím s covidovou pandemií. Divák, který navštíví galerii, obdrží v souvislosti s touto instalací speciální barevný ochranný anti-covid štít červené nebo modré barvy, který příslušným způsobem determinuje jeho vnímání zobrazené reality.

  Kontinuálním tématem práce Loretty Lau je politická situace v jejím rodišti Hong Kongu. V díle „This Violet is Devil“ umělkyně reaguje na fialové transparenty, pomocí kterých hongkongská policie na demonstracích upozorňuje protestující občany na riziko postihu vyplývající z šíření separatistických myšlenek. Loretta během své taneční performance text transparentu pomocí štětce a fialové barvy přenáší na své tělo.

  Součástí vernisáže bude mimo jiné živá performance „Discourse“ a předpremiéra dokumentu „Confession Of Virus Isolation Days19 (COVID-19)“.

 

Kurátor výstavy: Milan Mikuláštík
Film: Jakub Zajíček
Hudba: Barry Wan
Fotografie: Zara Wildmoons, Juan David Cevallos, Hoi Man, Jan Černý