ZVERIMEX

12. 6. - 9. 7. 2019

Vernisáž: úterý 11. 6. 2019 v 18 hodin

Pragovka Gallery, Kolbenova 923/34a, Praha 9

 

Studenti Ateliéru intermediální konfrontace, který vedou Jiří David a Milan Salák, představí své práce na společné výstavě ZVERIMEX v Pragovka Gallery.

Každý sám, všichni spolu.

Nikde to nevoní tak jako tady. Tolik různých skřeků, tolik jazyků, jež si asi nerozumějí, ale nemůžou jinak, sdílejí. Nechce se jich zmocnit, jen se dívá, přechází. Občas zaťuká na sklo. I když se to spíš nemá. Potichu zahvízdá, hýbe prsty sem a tam. Čeká, jestli vůbec něco uvidí. Možná v téhle kleci nic nežije? Ne, spíš teprve až v noci. Nespadne tohle všechno dolů? K čemu vůbec jsou tyhle věcičky, zvláštní tvary, těžko říct z jakého materiálu. Dá se to jíst? Všechno na tak malém místě – úplně odjinud, a přesto jen tak vedle sebe, jakoby nic.

Otázkou vždycky bude, kdo je a co zde vlastně hledá. Zdá se, že všichni jsou vystavení i vystavující. Přemýšlí, má smysl pokoušet se dohledat, co to bylo za patnáct různých otázek, na které tehdy existovala ta samá odpověď? A jaká by asi byla teďkon?

 

Výstava studentů Ateliéru Intermediální konfrontace UMPRUM přemítá mimo jiné o několika hraničních až limitujících momentech tvorby a jejího vystavování, zvláště jde-li jako zde o skupinovou výstavu, vymezenou ještě navíc -vpravdě dosti nepolapitelným- rámcem ateliéru. Hledá vyváženost nejen mezi jednotlivými artefakty – jež se samy dílem vztahují ke společnému pobytu v ateliéru, dílem snad i k tvorbě jako takové – ale také mezi osobnostmi umělkyň a umělců. Jejich charakter a charakteristika se tak rovněž stávají tématem, zpracovaným skrze až vědecky nasbíraná data, místy blíž osobnímu životu, místy více veřejnému, a tak spíše konkurenčnímu prostředí.

 

Zatímco návštěvník se ocitá v prostoru ZVERIMEXU v jednom vybraném okamžiku, aby hodnotil, vybíral, a pak třeba i kupoval na základě specifických vlastností, pro obyvatele jejich charakteristiky nepředstavují volbu, ale celoživotní východisko – možnosti i limity. Výstava ohledává možnosti protnutí těchto dvou oddělených světů.

 

 

Vystavující: Lenka Štěpánková, Tereza Sýkorová, Václav Světlík, Martina Staňková, Rozálie Prokopcová, Minami Nishinaga, Veronika Nemejovská, Lucie Michnová, Nikol Lourková, Jan Kvíz, Adéla Kostkanová, Anežka Konrádová, Amalie Hubeňáková, Jakub Dominec, Kristína Bukovčáková
Kurátor:  Anna Šímová