Úspěch Ateliéru malby v soutěži Cena kritiky za mladou malbu
Vytvořeno: 9. 2. 2018 od Ateliér volného umění II (Malba)

Cenu kritiky za mladou malbu obdržel absolvent Ateliéru malby Filip Dvořák, na druhém místě se umístil současný student ateliéru Kryštof Strejc. I třetí udělovanou cenu, Cenu sympatie diváků, získal absolvent našeho ateliéru Aleš Zapletal. Tím se naše zastoupení stále nevyčerpává, mezi nominovanými, jehož dílo můžete vidět na výstavě, je náš další student Jakub Choma. 

Z více než 60 uchazečů se jich do finále dostalo 11 a nejvyšší ocenění tentokrát putovala absolventům a studentům UMPRUM.

Téma soutěže Malba a její přesahy charakterizuje soutěž Ceny kritiky za mladou malbu i pro 11. ročník 2018. Zadání je chápáno v kontextu tvůrčího vývoje umělce, tj. umělec není hodnocen jen za své vystavené dílo, ale i za svou tvorbu v rozmezí zhruba posledních dvou let, doloženou tištěnou či elektronickou dokumentací.

Práce všech 11 finalistů jsou k vidění až do 5. března 2018 na společné výstavě v prostorách Galerie kritiků v pražském Paláci Adria.

Podrobné informace o soutěži naleznete zde: http://www.galeriekritiku.cz/czclnk/11-cena-kritiky-1467200010

 

Filip Dvořák, absolvent Ateliéru malby Jiřího Černického na pražské UMPRUM, vystavuje výběr svých prací, v nichž zkoumá hranice média malby. Kromě maleb vytváří také kresby, instalace i videoperformance. Ve své tvorbě se obrací do dávné minulosti, ale zároveň pracuje s vizuálním dědictvím modernismu či informelu. Na výstavě prezentuje polystyrenové desky s motivy barokních rozvilin, které vyjadřují jeho aktuální přístup k médiu obrazu.

Kryštof Strejc (1994) -  Student magisterského stupně v Ateliéru malby u Jiřího Černického a Michala Novotného na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.
Kryštof rozvíjí expresivní a gestickou malbu, plnou světlých, až ostrých odstínů. Důležité je spojení malířského materiálu, formy obrazu, asociací a jednotlivých názvů. Jeho inspirační zdroje vycházejí i z jiných kulturních oblastí než malby. Podněty pro nejnovějších obrazy vycházejí například ze surfingu, heraldiky, konce běžecké kariéry Usaina Bolta, BBC 1Xtra, uprchlické krize, orientálního ornamentu, fashion designu, zvířecí říše, sprintu, fitnessfreaks, black music, seriálů House of Cards či Insecure. Pro Kryštofa a jeho tvorbu je přirozený příjem podnětů ze současného světa, jež ho obklopuje, smíchat je a nechat volně působit dohromady, a to teoreticky i prakticky. Smysl mu všechny tyto věci dávají ve chvíli, kdy je nechá splynout, propojit se, přičemž mu záleží především na vlastní imaginaci.

Aleš Zapletal (1990), původem z Opavy, vystudoval Fakultu Výtvarných Umění v Brně a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, v ateliérech malby a Intermediální konfrontace. Ve své umělecké práci, často inspirované filosofií a dějinami umění, se zaměřuje na hmotné projevy současných i historických kultur, z perspektivy současné informační a environmentální situace. Od roku 2017 je doktorandem na Akademii výtvarných umění v Praze.

laureát Ceny kritiky za mladou malbu 2018 Filip Dvořák

Filip Dvořák - laureát Ceny kritiků za mladou malbu

Kryštof Strejc - 2. místo Ceny kritiky za mladou malbu

Aleš Zapletal - Cena sympatie diváků