See u online - Alžběta Krňanská
Vytvořeno: 17. 3. 2021 od Ateliér volného umění II (Malba)

See u online

17. 3. - 10. 4. 2021
kadeřnictví u Tomáše Veselky, Františka Křížka 12, Praha 7-Letná

Studentka Ateliéru malby UMPRUM Alžběta Krňanská vystavuje své aktuální práce ve výkladech kadeřnictví na Praze 7. K vidění jsou obrazy z roku 2020 a 2021, patchworkový závěs z rozstřihaných a znovu sešitých obrazů a fotografie odkazující k platformě Only Fans.

Bety Krňanská is...
Who actually read it
This time no words are needed
Only Thing you have to know
Is that Onlyfans for betybetter go.

 

Alžběta Krňanská aka Bety Better ve své tvorbě pracuje s odkazem dekorativního ornamentu, který je úzce spojený s historickým obdobím minulých staletí. Dekorativní linky, zarámování, aplikace v architektuře, to vše si dokážeme vybavit jako velmi estetický jazyk doplňující strohost a funkčnost od plakátu po průčelí fasád.

Nenechme se těmito konotacemi příliš zmást. Bety Krňanská totiž nemá ambice navázat na tradici dekoru, či ornamentu jako takového. Florální či geometrizující fraktály z ohýbaného kovu, které Bety dokumentovala při svém pobytu v Aténách, byly pouze studijním materiálem pro osvojení si tohoto jazyka.

Mnohem důležitější než designování ornamentu, je pro Bety symbolická funkce mříží a zábradlí, která jsou všudypřítomně opatřená zdobnými prvky napříč celými Aténami. Soukromý prostor je funkčně oddělen, možná dokonce chráněn právě zmíněnými kovovými mřížemi a různými prvky, které zabezpečují neproniknutelnost do našeho vlastního prostoru. Podobně jako na internetu nás v podobě jedniček a nul chrání antiviry proti škodlivému malwaru.

 Bety Krňanská obrací tento princip dělení soukromého, intimního a toho veřejného, sdíleného naprosto naruby. S pomocí aplikace Only Fans, která se transformovala z primárně komunitního prostředí fanouškovských základen různých celebrit a hudebních umělců do platformy, jenž ne náhodou připomíná prostředí nevalného charakteru. Mladé dívky i chlapci, často studentky, matky samoživitelky ale také studenti, shánějí prostředky na pokrytí životních nákladů či jiných potřeb právě skrze zmíněnou aplikaci, kde přichází doslova s kůží na trh. Erotizující až pornografické fotky, se v této aplikaci dobře prodávají uživatelům, kteří jsou mnohem více orientováni na soukromé prostředí obyčejných lidí, lační po jejich intimitě, která je podnícena sexuálním chtíčem.

 Bety se do tohoto prostředí vědomě noří a využívá nástroje aplikace k propagaci svého uměleckého alterega. Divákům nabízí nejen pohled na své mladé tělo, ale zároveň do prostředí jejího ateliéru a současně do umělecké instalace či přímo do maleb. Obrazy, které zde vidíme, jsou plné linek a křivek v různých barevných škálách vyvedených také barvami, které si umělkyně sama vyrábí z přírodních materiálů. Mříže, které tedy na začátku sloužily k ochraně soukromého, se nyní pod barevnými gesty deformují a rozpouštějí. To, co bylo za nimi uchováváno, se naopak uvolňuje nejen do veřejného, ale také sdíleného virtuálního prostoru. Toto uvolňování, je ovšem podmíněno kapitálem, který musí každý uživatel uvolnit a finančním příspěvkem tak získat přístup k cennému obsahu, který Bety do sítí internetu vypouští. Pokud má divák zájem, může se přihlásit k odběru citlivého obsahu. To vše je zároveň podmíněno dohodou a smluvními podmínkami aplikace.