Nultá generace
Vytvořeno: 23. 5. 2018 od Katedra volného umění

NULTÁ GENERACE
festival výtvarného umění

 

1. - 3. června 2018 

městské vlakové nádraží Jihlava


Tři nákladní haly vlakového nádraží, dvanáct výrazných umělců do třiceti let a výstava šedesáti pečlivě vybraných uměleckých děl. Přednášky, workshopy, diskuze, site specific instalace, filmové projekce, hudební stage. Do Jihlavy se vrací Festival výtvarného umění Nultá generace. Z UMPRUM se zde budou prezentovat Daniel Hartl z Ateliéru Malby, Lea Petříková z Ateliéru supermédií, Nikola Ivanov z Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace a nakonec absolvent Ateliéru supermédií Pavel Šebek.


Nevyužitá nákladní část jihlavského městského vlakového nádraží ožije festivalem již potřetí. Pořadatelé zde každoročně představují veřejnosti nejvýraznější talenty nastupující generace umělců z celé republiky. S rostoucí kvalitou výstavy a doprovodného programu se festival stává pravidelnou příležitostí pro setkání mladých umělců, veřejnosti i investorů do současného výtvarného umění.

Dvanáct letošních umělců k sobě stabilně pojí formativní abstrahovanost projevu, která v jejich tvorbě zastupuje nezaměnitelnou roli. Ve výběru děl převládá klasické médium malby, tentokrát je však poměrně velký prostor
věnován site-specific instalacím, objektům, digitálním médiím a nově také fotografii. Doprovodný program nabídne blok přednášek a diskuzí, filmové projekce studentů FAMU, kreativní workshop s lektory centra pro současné umění DOX a hudební stage s dvanácti interprety. Hosty budou Marcela Straková, ředitelka nově vzniklého kulturního prostoru 8smička, Marek Habr, ředitel galerie Kvalitář a Adam Štěch, zakládající člen kreativní skupiny Okolo.

Hudebním headlinerem bude legenda tuzemské elektronické scény W.W.W. Neurobeat, která do Jihlavy zavítá se svou naléhavou audiovizuální smrští v kompletní sestavě a exkluzivně na Nulté generaci představí skladby z připravované desky. Dále živě vystoupí Tom Holič & Don Juan Disco, elektronická náladovka Bratři, Fatty M společně s Oliver Torr, Eva Porating, François Svalis, poslední objev alternativní elektronické scény Lowmoe a další.

Jihlava poskytuje zázemí festivalu již čtvrtým rokem. Akce je pořádána za podpory statutárního město Jihlava, pod záštitou primátora PaedDr. Ing. Rudolfa Chloupka. Partnery akce jsou DIOD a Oblastní galerie Vysočina, galerie Kvalitář, centrum pro současné umění DOX, UMPRUM, FaVU VU T a FAMU.

Pořadatelé opět otevírají veřejnou diskuzi na témata spojená s mladým uměním. Tentokrát budou mapovat hranice mezi uměním a designem: “Letos jsme se zaměřili na autory s kultivovaným vizuálním projevem. Kurátorský výběr jsme svěřili Janu Dotřelovi, kurátorovi pražské galerie Kvalitář, která stojí na konceptu přirozeného propojení artové a designové sekce. Věříme, že letošní výstava je sestavená z nepřehlédnutelných děl s vysokou úrovní estetické kvality.” říká ředitel festivalu Jakub Lerch.