Olga Krykun a Vojtěch Rada nositeli Ceny Jindřicha Chalupeckého
Vytvořeno: 26. 1. 2022 od Katedra volného umění

Olga Krykun a Vojtěch Rada nositeli Ceny Jindřicha Chalupeckého

 

Mezi laureáty Ceny Jindřicha Chalupeckého se tentokrát dostali hned dva absolventi UMPRUM – Olga Krykun, čerstvá absolventka Ateliéru malby a Vojtěch Rada, který dokončil magisterské studium v Ateliéru sochařství.

Mezinárodní porota se rozhodla do Ceny Jindřicha Chalupeckého 2022, 33. ročníku nejvýznamnějšího místního ocenění pro autorky a autory do 35 let, vybrat pět umělkyň a umělců - Olgu Krykun, Davida Přílučíka, Vojtěcha Radu, Martinu Drozd Smutnou a Ezru Šimka.

Výchozí zkušeností pro generaci Olgy Krykun je dle poroty „post-digitální intimita“, která se v díle autorky projevuje balancováním na pomezí offline a online světa, v jejichž průsečíku se snaží najít něco smysluplného a autentického. Krykun s lehkostí kombinuje prvky pohanské či východoslovanské mytologie a rituální praxe, hovořící na hlubší úrovni o sdílených hodnotách a kulturní identitě, se symboly a produkty populární kultury. Výsledná díla jsou nositeli až přehnané kreativity a drsnosti, která by se dala označit za formu feministického punku.

Dílo Vojtěcha Rady, čerpající svou estetiku převážně z herního světa, odmítá tendence uniknout zmatkům skutečnosti do sféry digitálních životů a identit. Místo toho používá herní prostředí jako kritický nástroj k úvahám o digitální i fyzické realitě a také o tom, kde se hranice mezi nimi již zhroutily. Radova praxe přehodnocuje architekturu, veřejný prostor a paměť a aktivně zapojuje tělesnou a netělesnou přítomnost návštěvníků, diváků, uživatelů.

Společná výstava všech pěti laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého se uskuteční v Národní galerii Praha, Veletržním paláci od 23. září 2022.

 

 

 

https://artalk.cz/2022/01/12/33-rocnik-ceny-jindricha-chalupeckeho-zna-sve-laureaty-a-laureatky/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=33-rocnik-ceny-jindricha-chalupeckeho-zna-sve-laureaty-a-laureatky

 

Olga Krykun

Vojtěch Rada