Petrit Halilaj na UMPRUM!
Vytvořeno: 16. 4. 2014 od Katedra volného umění

Výzva studentům UMPRUM

Ateliér Intermediální Konfrontace a Ateliér Sochařství pořádají dvoutýdenní workshop hostujícího umělce
 
Petrita Halilaje
 
ve dnech 28.4.-9.5. 2014
 
Kosovský umělec, žijící střídavě v Německu a Itálii, patří k mladé generaci současných umělců, pohybujících se plynule napříč médii a používajících vlastní paměť a osobní zkušenost, jako jeden z výchozích zdrojů. Vztahuje se k dětsví na venkově, motivu migrace a ztráty domova, destrukce i intimity, staví rozměrná obydlí pro ptactvo-domy, vesmírné lodě, stejně jako ptačí hnízda, zpracovává příběhy vlastní rodiny a buduje tak vlastní mytologii a životopis. Do svých děl zapojuje členy vlastní rodiny, přátele, zvířata, která spoluutvářejí některá jeho díla. 


V rámci workshopu se studenty v Praze by rád soustředil pozornost studentů na konkrétní, specifická místa stejně jako ukázal možné způsoby konstruování vlastní biografie, hledání osobních specifik. Součástí workshopu bude výlet do Berlína na Gallery víkend, v rámci něhož bude probíhat také Halilajova samostatná výstava v galerii Chert. 

Petrit Halilaj se účastnil řady kolektivních výstav, mezi jinými výstavy Ostalgia, (kurátor Massimiliano Gioni) v New Museu v New Yorku; New Public (kurátor Rein Wolfs) Museion, Bolzano; Ernste Tiere: Petrit Halilaj, Judith Hopf, Bedwyr Williams ( kurátorka Christina Végh) Bonner Kunstverein, Bonn; 6th Berlin Biennale for Contemporary Art (kurátorka Kathrin Rhomberg) Berlin. Mezi jeho významné samostatné výstavy patří Poisoned by men in need of some love (kurátorka Elena Filipovic), WIELS Contemporary Art Center, Brussels ( 2013); "Who does the earth belong to while painting the wind?!" (kurátor Giovanni Carmine) Kunsthalle Sankt Gallen, St. Gallen (2012); Petrit Halilaj (kurátor Veit Loers) Kunstraum Innsbruck (2011). V roce 2013 reprezentoval Kosovo na 55. benátském bienále ve spolupráci s kurátorkou Kathrin Rhomberg s rozsáhlým projektem nazvaným " I´m hungry to keep you close. I want to find the words to resist but in
the end there is a locked sphere. The funny thing is that you´re not here, nothing is ", který měl podobu velkého ptačího hnízda, do kterého mohl divák vstoupit.
Kapacita workshopu je omezena, proto se hlašte prostřednictvím vedení svého ateliéru do 23.4. 

 

Workshop spoluorganizuje Eva Koťátková, doktorandka na UMPRUM.