Cena Jindřicha Chalupeckého 2021

Zveme na výstavu naší absolventky Anny Ročňové, v rámci výstavy ceny Jindřicha Chalupeckého:

Místo konání:

Moravská galerie v Brně - Pražákův Palác, Husova 18, Brno 
Vernisáž: 23.9.2021, 18:00

Termín konání: 24. 9. 2021 – 30. 1. 2022
otevřeno středa – neděle, 10:00 – 18:00, čtvrtek 10:00 – 19:00

Vystavující umělkyně a umělci: Robert Gabris, Jakub Jansa, Valentýna Janů, Anna Ročňová a umělecký ne-kolektiv björnsonova w/ Tamara Antonijević, Lucia Kvočáková, Lucie Svoboda Mičíková, Tanja Šljivar, Nik Timková a Zuzana Žabková
Kurátorky: Kolektiv SJCH (Barbora Ciprová, Veronika Čechová, Tereza Jindrová, Karina Kottová)
Architektura výstavy: OBJEKTOR architekti - Jakub Červenka
Produkce: Sára Davidová, Ondřej Houšťava, Jakub Lerch

Výstava laureátek a laureátů 
Ceny Jindřicha Chalupeckého 2021 představuje nové práce čtveřice autorek*ů a jednoho uměleckého ne-kolektivu, připravené přímo pro příležitost společné prezentace v historické budově Pražákova paláce Moravské galerie v Brně. Prostorově, materiálově i tematicky vrstevnaté projekty vznikaly od ledna tohoto roku a mohly by fungovat i jako pět samostatných výstav, kdy je každá práce formálně i tematicky uceleným univerzem. Jejich propojení na společné výstavě ale přináší řadu významových rovin.
Návštěvnice*íci uvidí nový hudební film Hair Flip 
Valentýny Janů, multikanálovou video instalaci Jakuba Jansy, navazující na jeho dlouholetý projekt Club of Opportunities, intimní fotograficko-textilní instalaci s textovými útržky konverzací, které vznikly v rámci projektu ERROR Roberta Gabrise, site-responsive prostorovou instalaci pro sérii 12 velkoformátových tarotových karet ne-kolektivu björnosonova a sochařskou instalaci Anny Ročňové, která expanduje z výstavních prostor i do přilehlé městské zeleně.

Cena Jindřicha Chalupeckého je nejvýznamnější tuzemské ocenění pro umělkyně a umělce do 35 let. V posledních letech se profiluje jako platforma pro podporu a zprostředkování současných uměleckých pozic a témat.