Vytvořeno: 1. 11. 2018

Hakoniwa Garden

9. 11. – 18. 11. 2018

 

Výstava POKOJE
Kampus Hybernská, Hybernská 4, Praha 1

 

Letošní přehlídky POKOJE se opět účastní vybrané ateliéry UMPRUM a jejich projekty. Studentky Ateliéru sochařství Anna Ugolkova a Minami Nishinaga, Darja Lukjanenkoz Ateliéru fotografie a Sviatlana Silich, absolventka DAMU, se ve své instalaci propojené s performancí Hakoniwa Garden zabývá smyslem pro krásu na příkladu japonských zahrad a dvorků post-sovětského bloku.

Instalace Hakoniwa Garden je inspirované estetikou ZKH-art. Jedná se o druh hnutí, který se objevil v post-sovětských zemích jako pokus zlepšit vzhled dvorků.  ZKH-umění by mohlo být považováno za formu umění outsiderů nebo druh street-art-brut, ruského dadaismu či naivního umění.  Typické dvorky a obytné bloky z post-sovětské doby staly ideálním místem pro tvorbu nájemníků a domovníků, kteří vytvářeli různé architektonické formy z improvizovaných nebo recyklovaných materiálů (jako jsou například pneumatiky, plastové lahve, obaly.  Může se jednat o instalace z látkových hraček, improvizované totemy, antropomorfní plastiky, květinové záhony z pneumatik atd.

Uvnitř takové improvizované zahrady připravily autorky performanci, ve které využijí vlastní kostýmy a masky, stejně jako různé ready made objekty a recyklované věci, které budou přetvářet podle charakteristické ZKH-art estetiky.  Zahrada Hakoniwa - je japonské umění, které vytváří miniaturní zahrady podle principů harmonie.  Instalace reflektuje podobnosti a rozdíly mezi zahradami hakoniwa a ZKH-art a sleduje, jak může lidská touha po kráse dosáhnout až hranic absurdity.  ZKH-art může být diváky často považováno za ošklivé umění, na druhou stranu hakoniwa je vždy vnímáno jakojemné umělecké dílo. Projekt Hakoniwa Garden zkoumá smysl smysl pro krásu a hranice vnímání mezi "příjemným" a "ošklivým".