Jana Němcová: Janine Antoni
Vytvořeno: 13. 9. 2013 od Ateliér sochařství

Janine Antoni

 

 

 • narozena 19. ledna 1964 na Bahamách
 • nyní žije a tvoří v NY
 • vyrůstala na Bahamách, k umění se dostala skrze řemeslo. Často používá materiály, které nalézá na pláži nebo v lese. Na střední škole dělala kulisy pro divadelní společnost.
 • Hodně pracuje se svým vlastním tělem, což souvisí s tezí, že tělo s ní komunikuje, aniž by se ji pokoušelo oklamat, což mysl dělává. Například kostky sádla a čokolády s jejími zuby, používá mozkových signálů, které jsou zaznamenávány po dobu jejího spánku jako vzoru pro tkaní deky..Po mnoha vystoupeních je teď deka 200m dlouhá..
 • Instalace Spánek (1994) - Antoni spí v galerii po dobu 28 dnů a zatímco ona spí, EEG přístroj zaznamenává  REM frekvence, které pak splétá do deky z ní noční košili pod kterým ona spí. 

 

 

 • Její práce oscilují mezi sochařstvím a performance. Každodenní činosti a obvyklé věci transformuje do umění.
 • V Loving Care (1992) Antoni používá své vlasy jako štětec, který namáčí do kbelíku sbarvou a maluje s nimi. V tomto procesu Antoni zkoumá tělo a ženskost.

 

 

 • V 1993 na bienále v Benátkách vytvořila své bysty – jednu sadu čokoládovou, druhou v mýdle a deformovala svůj obličej lízáním (čokolády) a omýváním (mýdla).

 

 

 • V roce 2002 se začala učit chodit po laně a následně vytvořila “Touch” Video se natáčelo před jejím rodným domem. Lano bylo nataženo tak, aby vypadalo lehce nad obzorem, její váha stlačovala lano níž a tím se dotýkala obzoru- spojovala nebe s mořem...chození po laně nebyla jen dovednost nutná k vytvoření performance, ale bylo to hledání, další komunikace s vlastním tělem..

 

 

 

 • 2008 – olovo, ocel – demoliční koule je doprvázena videem umělcova oka. Když oko mrká, koule udeří. Takže zvuk úderu je synchronizován s mrkáním.

 

 

 

- conduit, 2009 – soška je navržena tak, aby umožňovala ženě močit ve stoje. Odkazuje na chliče, tedy pracuje s tělem jako architektonickým prvkem. Fotka dole znázorňuje umělkyni na NY mrakodrapu v úloze chliče..

 

 

 

....

 

 • Zajímavá myšlenka: “ Ukazuje se, že umění, které mi kdysi vadilo se později stalo jedním z mých nejoblíbenějších. Tato skutečnost změnila mé uvažování. Teď, když vidím něco, co se mi opravdu nelíbí, beru to na vědomí, protože by to mohlo být spouští něčeho, co stojí za pozornost.”...

                                 :“ Když modeluji, měním sochu a najednou cítím, že socha mění mě.”

 

 

“Pokud jde o materiály, jsem fascinován jejich přeměnou. Mým cílem je intimní vztah s mými objekty, a já vždycky doufám, že to divák může cítit, tu intimitu z jejich povrchu. Mám pocit, jako bych se dostala blízko k divákovi prostřednictvím zprostředkovaného objektu, ale to může být jen moje fantazie ... 

 

 

 

VIDEA:

http://www.youtube.com/watch?v=r_n2kfqNmpY&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=UKjoQ1ihfDw&feature=related