Viktor Dedek: Rychlost chůze, výška stolu
Vytvořeno: 23. 8. 2018 od Ateliér sochařství

Viktor Dedek: Rychlost chůze, výška stolu

2. 8. – 2. 9. 2018

Meet Factory
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

 

V měsíci srpnu 2018 se v pražské Meet Factory představí student Ateliéru sochařství UMPRUM Viktor Dedek. V Galerii Kostka bude prezentovat svůj projekt Rychlost chůze, výška stolu.

 

"Dnes se mi zdál předmět. Pamatuji si ho přesně. Podobal se těm nízkým stolkům, které se používají při čajových obřadech. Byl z lakovaného, světle žlutého dřeva.” 
Viktor Dedek

Výstavní projekt Viktora Dedka byl vybrán v rámci mezinárodní otevřené výzvy ve velké konkurenci více než 250 přihlášených návrhů pro Galerii Kostka. Přemýšlivá, poeticky koncipovaná výstava propojuje autorský text se sochařskými objekty.

Výsledná instalace se pohybuje v několikaúrovňovém prostoru. Dedek v bdělém stavu prochází paměťovou trasou svých snů a z mnoha úhlů pozoruje jejich prostředí: mlhou zahalený mokřad, vestibul metra, opuštěné budovy připomínající chátrající trhové stánky. Prostředí ze snu má autor celou sbírku, anebo přesněji digitální archiv. Namísto tužky a sešitu na nočním stolku modeluje Dedek své vzpomínky hned po probuzení pomocí 3D programů. Snová prostředí, jejichž estetika si vypůjčuje prvky z počítačových her a virtuální reality, následně převádí také do galerijního prostoru. Ústřední motivem výstavy je stůl, jemuž autor přisuzuje symboliku práce, stavu soustředěnosti, ale také zábavy spojené s počítačovou hrou. Stůl je ve výstavním prostoru multiplikován a transformován. Pracovní plocha se postupně proměňuje do méně konkrétních objektů připomínajících herní mobiliář: rampy s plechovým povrchem, plošiny, lávky, arény. Samotný pohyb v galerijní místnosti evokuje pohyb ve virtuálním prostoru, jehož trasu a průběh přesně vymezuje autor, zatímco rychlost a úhel pohledu může určovat samotný divák.
 
Viktor Dedek (*1993) studuje na Vysoké škole uměleckoprůmyslové (VŠUP) v sochařském ateliéru pod vedením Dominika Langa a Edith Jeřábkové, absolvoval stáže na Universität für angewandte Kunst ve Vídni, na pražské AVU v ateliéru Tomáše Vaňka a v ateliéru hostujícího umělce na VŠUP pod vedením Marie de Brugerolle. Jeho práce propojuje sochařské principy se zájmem přesahujícím do oblasti literatury, divadla a performance, počítačových her a virtuální reality.

Umělec: Viktor Dedek 
Kurátorka: Eva Riebová

 

Zdroj: http://www.meetfactory.cz/cs/program/detail/viktor-dedek-rychlost-chuze-vyska-stolu