Vojtěch Hlaváček s Page Five oživili časopis Opus
Vytvořeno: 13. 12. 2019 od Ateliér sochařství

Vojtěch Hlaváček s Page Five oživili časopis Opus

 

Nakladatelství Page Five ve spolupráci s Vojtěchem Hlaváčkem, studentem Ateliéru sochařství pražské UMPRUM, oživilo 50 let starý francouzský časopis věnovaný československé kultuře konce šedesátých let.

 

Časopis Opus International (1967 – 1995) zaujímá přední místo v dokumentaci francouzské umělecké scény v období studené války a to jak svou nevšední grafickou úpravou, tak ambiciózním obsahem. Založil jej polský designér a spoluzakladatel polské plakátové školy Roman Cieślewicz, který pracoval v Paříži pro komerční magazíny typu Vogue či Elle. Opus International se stal ztělesněním jeho představy umělecky a myšlenkově náročného časopisu, který mu na tehdejší scéně chyběl.

 Na sklonku roku 1968 publikoval časopis ze solidarity s okupaným Českolovenskem speciální deváté vydání věnované právě československým filmařům, hudebníkům, literátů a zejména výtvarným umělcům. Cílem bylo představit světu kulturní dění v právě se uzavírající zemi a podpořit zdejší umělce alespoň tímto symbolickým gestem. I z dnešního pohledu se překvapivě jedná o skvěle vybraný soubor „exportních“ vrcholů naší kultury šedesátých let.

 Speciální číslo bylo vydáno ve spěchu v prosinci roku 1968, a přesto se zde nachází kromě textů francouzských odborníků i několik příspěvků z per československých výtvarných krititků a historiků (Jindřich Chalupecký, Miroslav Lamač, Jiří Kotalík, František Šmekal, Vladimír Burda a další) a velkorysé reprodukce uměleckých děl, které i dnes nalezneme v příručkách dějin umění. Mezi uváděné autory patří Jiří Kolář, Mikuláš Medek, Zdeněk Sýkora, Jiří Balcar, Eva Kmentová, Jaroslav Vožniak, Milan Knížák, Zorka Ságlová, Karel Malich, Alex Mlynárčik a mnoho dalších. Přední postavení pak v esejích českých teoretiků umění zaujímá především Josef Šíma a Jiří Kolář.

 

REPRINT 2019

Reprint z dílny Page Five – kde jsou ovšem původní francouzské texty nahrazeny českými překlady – přenáší deváté vydání časopisu Opus International z roku 1968 do naší současnosti. Důvod je zřejmý: dané číslo věnované kultuře Československa tak, jak ji tehdy viděly významné osobnosti československého i mezinárodního kulturního života, představuje jakousi časovou konzervu, kterou po padesáti letech otevíráme a se zvědavostí zkoumáme. Dozvídáme se zároveň více o těch, kteří museli po okupaci odejít z domoviny. Časopis tak alespoň zčásti doplňuje prázdné místo v našich kulturních dějinách, které jsou jen jednou z mnoha oblastí zasažených událostmi srpna ’68. Reprint pochopitelně také svádí k úvahám, jak by asi podobné tematické číslo vypadalo dnes. A lze ho vnímat i jako přání, aby podobná kolekce neměla shodnou funkci dokumentace kultury, jejíž slibný vývoj byl narušen nepříznivým politickým vývojem.

 

Formát: 180 x 270 mm
Počet stran: 68 + 20
Vazba: Měkká vazba vložená v deskách
Vydává: Nakladatelství PageFive

Projekt inicioval: Vojtěch Hlaváček

Graficky upravil: Jan Horčík

Součástí reprintu je navazující sešit - komentář, který volně přesahuje do současnosti. Teoretické texty Václava Jánoščíka a Tomáše Poszpysila o projektu a Opusu jako takovém doplňuje rozhovor s Antonínem Liehmem, básně Eugena Brikcyuse či ilustrace Juliány Chomové.