Může textil pomáhat? Karolína Kopřivová inspiruje svou generaci v přemýšlení nad textilním designem skrze workshopy
Karolína Kopřivová upoutala pozornost na zimním Artsemestru svou interaktivní hračkou Odlyšak, inspirovanou vlastnostmi a potřebami dětí s ADHD. Během vývoje hračky sbírala informace a zkušenosti, prošla si kurzem atrefiletiky a problematiku konzultovala s psychology a pedagogy. S tímto balíčkem poznatků vyjela v dubnu do Zlína vést workshopy pro studující vysokých a středních škol v rámci FASHION REVOLUTION WEEK.
"Chtěla jsem otevřít témata, jak pomoci skupinám se specifickými potřebami, jak se nad tím zamyslet a jak postupovat dál. Studenti měli možnost využít hojné množství textilního zbytkového materiálu. Vznikly zajímavé podněty, nápady a možná i spolupráce do budoucna."
Ve Zlíně se pořádal ve dnech 22.-28. 4. 2024 druhý ročník celosvětového festivalu Fashion revolution week jako reakce na pád budovy RANA PLAZA v Bangladéši 24.4. 2013. V této budově se šilo oblečení pro mnoho fast fashion značek, které nedbaly na podmínky svých pracujících. Nezájem o stav budovy zapříčinil její zhroucení, při kterém přišlo o život mnoho pracujících viz. https://www.slowfemme.com/magazine/10-let-od-zriceni-tovarny-rana-plaza-co-se-zmenilo.
Záměrem FRW je vzdělávání a šíření povědomí o tématech spojených s greenwashingem, recyklací, upcyklací apod. Karolína měla možnost skrze workshop ukázat svůj způsob přemýšlení, směrování tvorby v rámci studia a možná i své budoucí profese a inspirovat tak svou generaci. "Snažila jsem se účastníkům nastínit problematiku skupin se specifickými potřebami, a jak postupovat pokud bychom jim chtěli pomoci nebo více hovořit o problematice jejich skupiny a demonstrovat je. V rámci myšlenky toho týdne jsem chtěla využít zbytkové textilie, které mohly studentům pomoct s hledáním východiska. Nemuseli chodit do prodejen s látkami, ale stačilo si sednout ke krabici s odstřižky a hledat onen materiál, který jim dokázal nastartovat nápady a myšlenky." Sdílela s nimi podněty, nápady, kroky a myšlenky, které využívá při zpracováváních svých projektů. "Studující spolupracovali nad mé očekávání a s poslední skupinou jsme stihli nápady převést i do materiálu."
Účastnící měli za úkol si ve dvojících nebo samostatně najít skupinu se specifickými potřebami, které dle nich chybí pozornost, finance nebo informace o ní. Vyvstaly témata jako lidé s OCD, mladé matky, vojenští veteráni, znásilnění chlapci, děti z dětských domovů, lidé s Downovým syndromem nebo lidé bez nohou. "Bylo fakt zajímavé sledovat s jakou skupinou, kdo přijde, protože to byly často děti, které vídám buď v našich hodinách na trénincích nebo v DPN Louny. Člověk tam šel samozřejmě s nějakou předtuchou, jaké skupiny asi zazní, ale velmi mile mě překvapila rozmanitost a originalita" dodává Karolína. Následně společně probírali témata s danou skupinou spjatá. Definovali si klíčová slova, na co zaměřit pozornost, co jsou klady a zápory skupiny, co hledat v jejich vlastnostech, co by bylo dobré demonstrovat v duchu výstavy a nebo co se dá pro danou skupinu vytvořit. Poté se skicovalo, brainstormovalo, psalo a nakonec vznikla i malá maketa. "Byla to neskutečná zkušenost, protože jsem měla možnost pracovat se staršími dětmi než jsem zvyklá, se stejně starými a i staršími studujícími. Bylo moc milé sledovat, že se i taková tématika krásně zasadila do konceptu FASHION REVOLUTION WEEK. Jsem velmi vděčná, že jsem mohla tuto problematiku opět rozebrat v takovém příjemném prostředí s mladými lidmi a doufám, že se tam za rok opět budu moct vydat".
Karlína má silné sociální cítění a postupně si nachází cestu, jak tento svůj zájem o druhé propojit se svou tvorbou. Těšíme se na její další projekty!
S Odlyšákem se můžete od 17. 5. setkat na výstavě HRA v Galerii Benedikta Rejta v Lounech.