Představujeme osobnosti Rady pro komercializaci

V souvislosti s podporou komercializace výsledků vědy a výzkumu byla zřízena Rada Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze pro komercializaci, která funguje jako poradní orgán rektora. V její gesci je především vybírat a mentorovat projekty podpořené v rámci programu Proof of concept

Členky a členové rady mají zkušenosti z byznysu, světa start-upů, bankovního sektoru nebo českého průmyslu. Najdete mezi nimi i absolventy UMPRUM. Seznamte se!

 

EXTERNÍ ČLENOVÉ RADY

Kateřina Havrlant je investorka, zkušená manažerka a sběratelka umění. Zaměřuje se na podporu startupů v oblasti technologií a digitalizace s velkým důrazem na ekologicky a společensky odpovědné podnikání. Velkým přínosem jsou její mezinárodní zkušenosti, které mimo jiné nabyla během svého působení ve společnosti Google na vysokých pozicích ve Velké Británii, v USA a ve Švýcarsku. Je významnou podporovatelkou současného umění s důrazem na mladé autory, zejména v rámci své soukromé sbírky Havrlant Art Collection, kterou systematicky buduje od roku 2015.

Valérie Horváth zastupuje J&T Banku, konkrétně její část J&T Banka Art, která se zaměřuje na investice do umění a trh s uměním obecně. Za několik let svého působení se stala důležitým hráčem v této oblasti, mimo jiné i díky každoročně sestavovanému žebříčku J&T Banka Art Index, který zahrnuje nejoceňovanější současné české umělce. Valerie Horváth jako art specialistka radí klientům J&T Banky se založením či správou uměleckých sbírek. Je absolventkou dějin umění na FF UK a Arts Managementu na VŠE. Působila v soukromých galeriích a spolupracovala se dvěma významnými sklářskými značkami Bomma a Rückl.

Tomáš Chludil je absolventem Ateliéru průmyslového designu na UMPRUM, který diplomoval projektem autonomní tramvaje pro Prahu. Už během studia navázal spolupráci se ŠKODA Group, kde v současné době působí jako vedoucí oddělení Industrial design.

Lukáš Klimčák je majitelem a CEO sklářské firmy KLIMCHI s. r. o. specializující se na ručně foukané stolní sklo. Firmu založil v roce 2019 a navázal tím na rodinnou tradici a své zkušenosti ze zahraničí, kde mimo jiné studoval světelný design na University College London. Značka KLIMCHI zakládá na kvalitním řemesle a spolupráci s designéry, přičemž cílí převážně na export.

Jana Tomas Sedláčková absolvovala Vysokou školu ekonomickou v Praze a Filmovou a televizní fakultu Akademie múzických umění v Praze. Během svého profesního života se mimo jiné věnovala produkci, marketingu a komunikaci. Posledních 18 let je spojená se skupinou PPF, kde je v současnosti ředitelkou pro neziskové projekty skupiny PPF, členkou Správní rady Nadace PPF a členka dozorčí rady PPF Art. V rámci Nadace PPF se věnuje podpoře českého talentu a projektů s mezinárodním přesahem.

Jiří Vokoun je technologickým a strategickým konzultantem, a to zejména v oblasti vývoje produktů s profesní zkušeností v průmyslových a technologických firmách na pozicích výzkumného a vývojového pracovníka, stratéga, produktového manažera, vedoucího oddělení vývoje nebo produktového manažera. Zkušenosti má např. ze Škoda Group a.s., kde působil 14 let na pozicích produktový manažer & vedoucí oddělení vývoje tramvají/LRV. Založil a rozvíjel také oddělení vývoje a produktového designu. Dále působil např. ve firmách AVIA, a.s.,  DAF Trucks CZ, s.r.o., Thermo King, Czech Republic nebo Mostro, a.s.

Darek Zahálka je absolventem Ateliéru průmyslového designu na UMPRUM, který aktuálně působí jako vedoucí oddělení Industrial design, mechanics and manufacturing v rychle se vyvíjejícím technologickém startupu Sentien. Zkušenosti sbíral také jako  specialista na virtuální realitu ve ŠKODA Group nebo v české firmě Robodrone Industries, která vyvíjí a vyrábí průmyslové drony pro těžký náklad a související inteligentní navigaci, kde pracoval jako tvůrce protopytů a nových designů dronů.

 

INTERNÍ ČLENOVÉ RADY

Zdeněk Bezecný (předseda rady) je prorektor pro vnější vztahy a tvůrčí činnost UMPRUM, v jeho gesci je mimo jiné i realizace a financování výzkumných projektů. Jako historik se zaměřením především na 19. století a dějiny šlechty v moderní době je autorem a spoluautorem řady knih a desítek vědeckých statí. Zároveň působí jako pedagog na Filozofické fakultě jihočeské univerzity, na jejímž vedení se podílel jako proděkan pro studijní záležitosti. Má bohaté zkušenosti s vedením výzkumných projektů, ale také s činností v oblasti veřejné správy a politiky, mimo jiné ve funkci poslance v letech 2013 – 2017.

Jan Němeček je vedoucí Katedry designu na UMPRUM a již od roku 1999 vedoucí Ateliéru produktového designu. Mimo akademickou půdu je úspěšným produktovým a interiérovým designérem, společně s designérem Michalem Froňkem tvoří studio Olgoj Chorchoj, které stojí za řadou významných realizací. Má zkušenosti s českými a zahraničními firmami i veřejnými zadavateli, se kterými vyvinul řadu produktů. Významné jsou jeho zkušenosti s vedením výzkumných záměrů studentů UMPRUM, ať už v rámci ateliérové výuky nebo závěrečných, případně doktorských prací.

 

Program Proof of concept je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu Sigma. 

logo-TACR-zakl-inv.png