Hostujícími umělci v ZS 2025/26 budou Dani D'Emilia

Název a anotace kurzu:
Kurz je snahou o vtělený umělecký průzkum tzv. metabolické blízkosti a zodpovědného vztahování se. Inspiruje se tělesností, dekoloniálním myšlením a transfeminismem a používá performativní experimenty. Směruje zúčastněné k citlivosti vůči nutným proměnám na osobní, kolektivní, i systémové rovině a ke schopnosti tyto přechody vyhodnotit a analyzovat. Soustředí se na "odhazování vrstev" nebo "svlékání kůže" jako dovednost, která umožňuje nové formy soužití, kreativity a odolnosti v časech nejistoty.
Dani d’Emilia (oni/jich) pracují na poli umění, vzdělávání, kurátorství a výzkumu v průsečících performance, výtvarného umění, somatické praxe, radikální pedagogiky a sociálně-ekologické spravedlnosti. Hybnou sílou je pro ně zájem o metabolickou blízkost a zodpovědnost v mezilidských i jiných-než-lidských vazbách. Vodítky jsou koncept radikální něhy, transfeministická a dekoloniální citlivost a praxe uzdravování, zahrnující umělecké, somatické, afektivní, ekologické a spirituální rozměry.
Autorsky stojí za texty Co-sensing with Radical Tenderness (2020, spolu s Vanessou Andreotti) a Radical Tenderness Manifesto (2015, spolu s Daniele Colemanem).
Podílí se na činnosti kolektivu Gesturing Towards Decolonial Futures (CA/UK), divadelní společnosti Living Structures (UK) a prostoru Roundabout.lx (PT). V minulosti rovněž působily*i v kolektivech La Pocha Nostra (US/MX, 2011–16), Proyecto Inmiscuir (ES/MX, 2015–17) a AND Lab – Centre for Research in Art-Thinking & Politics of Coexistence (PT/BR, 2018–21). V současnosti rozvíjí výzkumný projekt Abscission (Oddělení) o odchýlkách vůči antropocentrickému pojetí individuality, stálosti a nadřazenosti. Rámují přeměny jako nezbytné cykly obnovy všech těl a hledají v nich potenciál k novým formám jejich koexistence. Vyučují na různých stupních studia, mj. kurz Facing Human Wrongs (Tváří v tvář lidským křivdám) na University of Victoria (CA). Organizují rezidence na téma role umění v posilování odolnosti v době sociálních a ekologických kolapsů.
Hostující umělec/umělkyně a koordinátorka společně povedou ucelený teoretický a praktický kurz.
Semestrální program bude probíhat průběžně na týdenní bázi. Studenti se budou setkávat pravidelně každý týden. Hostující umělkyně a další přizvaní hosté povedou nad rámec toho intenzivní workshopy. Program ateliéru nebude bránit studentům v plnění ostatních předmětů jejich výuky.
Výuka bude probíhat primárně v angličtině.
Program je součástí Katedry volného umění UMPRUM a nabízí místa i studujícím jiných kateder a škol.
Ke studiu přijímá studující bakalářského, magisterského i doktorského studia s výjimkou prvního ročníku bakalářského studia a semestrů, ve kterých uchazeči ukončují studium bakalářskou nebo diplomovou prací.
Studium v Ateliéru s hostujícím umělcem má statut studijní stáže. Podmínkou je řádné ukončení předešlého semestru a zápis do stávajícího semestru v předepsaném termínu. Pro přihlašování a další informace prosím písemně kontaktujte kmenovou pedagožku ateliéru Slávu Sobotovičovou, ssobot@umprum.cz, +420 737 620 381.
Uzávěrka přihlášek je 31. 8. 2025
LS 2024/25 Basim Magdy: Obíhačka kolem židlí v uzamčené místnosti. Multi-mediální umělecké postupy.
ZS 2024/25 Anna Witt: Přežití těch nejjemnějších. Nesoutěživost.
LS 2023/24 Setareh Shahbazi: Oči, vraťte se! Vzájemnost v umění.
ZS 2023/24 Jana Ndiaye Berankova a hosté: Východ-Jih: Mezinárodní výměny mezi střední a východní Evropou a Afrikou.
LS 2023/2024 Özlem Altin: Nakreslíme si mapu, abychom se mohli ztratit. Vztahy jako krajina
ZS 2022/2023 Marwa Arsanios: Budování struktury. Strategie sebeorganizace skupiny
LS 2021/2022 Viktor Timofeev: Polévka z procesu. Výhybky a návraty v umělecké praxi
ZS 2021/2022 Matt Mullican: Detaily z imaginárního vesmíru
LS 2020/2021 Maja Smrekar: Dialog s různými partnery včetně mimo-lidských
ZS 2020/2021 Sam Lewitt: Měřítka
LS 2019/2020 Tyler Coburn: Alternativní scénáře, spekulativní strategie
ZS 2019/2020 Justin Fitzpatrick: Kritický potenciál malby
LS 2018/2019 Nina Beier: Kulturní významy objektů a materiálů
ZS 2018/2019 David Maljković: Přesahy instalace
LS 2017/2018 Marie de Brugerolle: Odkaz dějin performance
Jedním z cílů kurzu je podpořit mezioborový kontakt v rámci výuky na UMPRUM.
Projekt vychází z profilu Ateliéru s hostujícími umělci UMPRUM jako platformy pro aktuální témata a perspektivy v umění, jeho kontextualizaci, přesahy do jiných disciplín i redefinici rolí a nároků na současné umělce.