Centrum doktorských studií
Prezentace
včera
22. 5. 2025–23. 5. 2025 (čtvrtek 14–17 hodin, pátek 10–13 hodin)
Galerie hlavního města Prahy, Staroměstské náměstí 605/13, Praha 1
Kapacita míst na konferenci je omezená, proto prosíme o závazné potvrzení Vaší účasti prostřednictvím formuláře: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf2ixYtmTLP2woeO0INQiNqrFG_6Ml0am8PHZ8b9VOC0qV5UQ/viewform
Doktorandka Ateliéru volného umění I. Savka Marenić se účastní konference pořádané Galerií hlavního města Prahy a Umění pro město „Kámen, město, papír – Komu? Čemu?“.
Galerie hlavního města Prahy pořádá konferenci o možnostech prožívání současnosti a historie skrze umění ve veřejném prostoru. Skrze vybrané příspěvky se bude konference Komu? Čemu? tázat, komu a čemu slouží umělecké aktivity – ať už se jedná o díla trvalého či dočasného charakteru – ve veřejném prostoru 21. století.
Obracení se k minulosti a její reinterpretace ze současné perspektivy je přirozeným lidským instinktem, který se často odráží i v kreativní tvorbě. Umělecká díla ve veřejném prostoru mohou fungovat jako připomínky historických událostí, nástroje kritické reflexe nebo prostředky aktivního zapojení veřejnosti. V dnešní době se však mění role, forma i očekávání, která jsou na ně kladena. Vzpomínkové akce efemérního charakteru – v českém prostředí například každoroční průvod na 17. listopadu či symbolické obejmutí Filosofické fakulty krátce po tamním masovém útoku – mohou mít pro místní komunity i jedince stejně důležitý dopad jako materiální upomínková díla. Happeningy a akce performativního typu tak do veřejného prostoru vstupují často z pozice občanské iniciativy a bez přílišné byrokratické zátěže, kterou trpí institucionalizované procesy osazování trvalých uměleckých děl.
Jakou roli hrají vzpomínkové akce, happeningy a festivaly při utváření kolektivní paměti? Jak formy participace – ať už v uměleckých, či komunitních projektech – umožňují společnosti vzpomínat, zpracovávat minulost a prožívat kolektivní historii? Jak mohou nehmotné umělecké akce posilovat komunitní vazby a občanskou angažovanost? Jak lze prostřednictvím umění ve veřejném prostoru připomínat nejen historické osobnosti, ale i kolektivní zkušenosti a běžné lidi, kteří formovali dějiny? Jak mohou umělecké akce pomoci vytvářet prostor pro nové formy vzpomínání na nedávné události? Jak se liší procesy realizace trvalých a dočasných uměleckých intervencí ve veřejném prostoru?
Konference je určena pro kunsthistoriky*čky, památkáře*ky, aktivisty*ky, architekty*ky a další.