Anina Menger - Střípky Blízkého východu

1. 6.–30. 7. 2023

Galerie Postoj, vestibul metra Náměstí Republiky, Praha 1

 

Anina Mengerová je čerstvou absolventkou Ateliéru Ilustrace a grafiky UMPRUM. Před lety se účastnila studijní stáže na prestižní Bezalel Academy v Jeruzalémě a nyní žije v Tel Avivu. Výstava Střípky z Blízkého východu představuje kompilaci fragmentů, které dohromady tvoří pohled na zemi plnou paradoxů.

Anina Menger - Střípky Blízkého východu

Skrze pomyslnou mozaiku popisuje Anina coby čerstvý imigrant své zkušenosti s kulturní i klimatickou odlišností a tíživým pocitem z místního dění, ale i se skutečnostmi a pocity, které zažívají všichni na světě stejně.


Židovský stát se nachází na kulturní křižovatce, což s sebou od jeho založení přináší i komplikace. Tíživý pocit z každodenního napětí ovšem v autorčině tvorbě nenajdeme. Sama se mu záměrně vyhýbá a její práce jí slouží jako únik od každodenní reality.


Život v Tel Avivu autorku přesvědčil, že jediný možný způsob koexistence lidí různých kultur a přesvědčení, a to nejen na Blízkém východě, je založen na vzájemném respektu, naslouchání a porozumění. Tato „měkká síla“ je jedním z hlavních témat její tvorby, což umocňují i zvolené umělecké techniky – především práce s plátnem a textilem, materiály evokujícími komfort a bezpečí. Jasně rozeznatelné ilustrativní obrazy míst, které ukazují vřelou jižanskou atmosféru, střídají rozostřené výjevy světa, kterému se nedá snadno porozumět, natož do něj zapadnout.


Výstavu doplňují díla vytvořená z kusů látek nalezených v ulicích Tel Avivu nebo kamínků z místní pláže, které představují hmatatelné střípky skutečné izraelské krajiny, a přináší tak kus Blízkého východu přímo do naší galerie. Rozmanitost Izraele Aninu fascinuje a dodává:
„Tel Aviv mě nadchnul, je to relativně nové město, stále srostlé se starobylým přístavem Jaffa. Pospolu tu žijí muslimové, židé, křesťané, ateisté i queer komunita. V ulicích vládne neustálý ruch, kupci pořvávají, staré náklaďáky rachotí, auta troubí a do toho všeho se tu prohánějí elektrické koloběžky, rikši, bicykly a další vozítka, která ani neumím pojmenovat. O šábesu ulice utichnou a celé město odpočívá, sluní se u moře nebo se schová do stínu palem a fíkusů. V noci se v Tel Avivu tančí. V létě žhne slunce a v zimě prší, jako kdyby se protrhlo nebe. Všechno je tu mnohem intenzivnější. A já toužila tento hektický a na jedno místo nahuštěný svět odrazit a zprostředkovat ve svých obrazech."

Anina Mengerová část vystavených uměleckých děl vytvořila přímo pro příležitost výstavy v Galerii Postoj.

Autorka se po absolvování stáže do Izraele pravidelně vracela, až se v pouštní metropoli Tel Avivu usadila před necelým rokem natrvalo a nyní pracuje v místním Českém centru. Její obrazy jsou často inspirované okolím jejího bydliště, živou atmosféru města vnímá často i během cesty z domova do práce, kterou absolvuje nejčastěji na kole.


Velké kontrasty lze najít jak mezi místními lidmi a jejich kulturami či náboženstvím, tak v architektuře. Tel Aviv je moderní město ze skla a betonu, široké bulváry na určitých místech ale stále střídají křivolaké uličky přístavního města Jaffa, které na břehu Středozemního moře vznikalo tisíce let.
Obraz mešity Hassan Bek ukazuje dominantu bývalé muslimské čtvrti, která musela ve 20. století ustoupit nové komerční a hotelové zástavbě.


Anina se ve své tvorbě věnuje rozmanitým technikám – malbě, kresbě, litografii, kamenotisku nebo dokonce šití. Šitý obraz muže v zahradě můžete do konce července vidět v Galerii Postoj.


Třetí rozměr výstavě dodává sádrová závěsná plastika s atributy slunného Tel Avivu. Mezi vystavenými litografiemi je k vidění i zástupce série „Prázdniny, které se nestaly“ z roku 2020 a patří mezi nejstarší vystavená díla. Velkoformátová plátna ve whiteboxu Galerie Postoj vznikala v létě minulého roku.

 

Anina Mengerová – @anina_menger
Galerie Postoj – @galeriepostoj
www.galeriepostoj.cz

 

Foto: Sára Onder