Bakalářské a magisterské studium
Uvedená stránka se aktualizuje, přesné informace budou dostupné na konci července 2025.
Vyhlášení přijímacího řízení a podmínky přijetí
Přijímací řízení do prezenčního bakalářského studia a magisterského studia v oblasti vzdělávání Umění pro akademický rok 2026/2027 pro následující studijní programy:
Magisterské studium (6 leté) – pouze prezenční forma
Studijní program Architektonická tvorba
Katedra architektury: Ateliér architektury I, Ateliér architektury II, Ateliér architektury III, Ateliér architektury IV
Bakalářské studium (4 leté) – pouze prezenční forma
Katedra designu: Ateliér průmyslového designu, Ateliér designu nábytku a interiéru, Ateliér produktového designu
Katedra užitého umění I: Ateliér skla, Ateliér keramiky a porcelánu, Ateliér K. O. V.
Katedra užitého umění II: Ateliér textilu, Ateliér módní tvorby, Ateliér designu oděvu a obuvi
Katedra volného umění: Ateliér volného umění I, Ateliér volného umění II, Ateliér volného umění III, Ateliér volného umění IV
Studijní program Grafika a vizuální komunikace
Katedra grafiky: Ateliér ilustrace a grafiky, Ateliér tvorby písma a typografie, Ateliér grafického designu a vizuální komunikace, Ateliér animace a filmu, Ateliér grafického designu a nových médií, Ateliér fotografie II, Ateliér designu a digitálních technologií
Požadavky na uchazeče
- Ukončené středoškolské vzdělání (v době talentových zkoušek může být uchazeč studentem maturitního ročníku)
- Znalost českého jazyka u občanů jiné státní příslušnosti než české a slovenské (požadováno je osvědčení - certifikovaná zkouška z češtiny pro cizince úrovně B1)
- Zájem o příslušný obor
Jak se přihlásit
Uchazeči se mohou přihlásit pouze do jediného ateliéru a to výhradně prostřednictvím elektronické přihlášky na webových stránkách UMPRUM v Praze (www.umprum.cz). Elektronická přihláška bude přístupná v průběhu měsíce října 2025.
Poslední termín pro podání přihlášky elektronicky je 30. 11. 2025.
Poplatek za přijímací řízení ve výši 990,- Kč (při platbách ze zahraničí musí být tato částka dosažena po odečtení všech poplatků) musí být uhrazen na účet UMPRUM.
Bankovní spojení a údaje
Název banky: Komerční banka a.s.
Název účtu: Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze
Číslo účtu: 19-5599810247 / 0100
Konstantní symbol: 558
Variabilní symbol: 401
Specifický symbol: <číslo přihlášky>
IBAN: CZ1401000000195599810247
Swift kód: KOMBCZPP
Platby složenkou se nepřijímají!
V případě vkladu na účet (na pobočce KB), uveďte jméno a příjmení uchazeče a číslo přihlášky.
Poplatek za přijímací řízení doporučujeme uhradit bezprostředně po odeslání přihlášky pomocí QR kódu, který se zobrazí po podání přihlášky. Nejzazší datum zadání platby / převodu musí být stejné jako poslední termín pro podání elektronické přihlášky.
Informace o zaplacení se promítne do webové přihlášky až po zpracování ekonomickým oddělením (informaci o zaplacení tedy neuvidíte ihned po uskutečnění platby).
Při platbě přes online platební služby (jako je Revolut) nezapomeňte do zprávy pro příjemce uvést číslo přihlášky, jméno a příjmení.
Neuhradí-li uchazeč/ka poplatek ve stanoveném termínu a určenou formou, přijímací řízení bude zastaveno.
-
Motivační dopis - zdůvodnění svého zájmu o zvolený ateliér
-
Životopis
-
Kopie maturitního vysvědčení* nebo písemné potvrzení příslušné školy o tom, že student studuje v posledním maturitním ročníku (součástí musí být razítko a podpis), absolventi/studenti jiných než českých, nebo slovenských středních škol dokládají tuto přílohu v anglickém jazyce.
POZOR!!! Uchazeči, kteří získali středoškolské vzdělání na jiné než české nebo slovenské střední škole a uspějí v přijímacím řízení, musí před termínem zápisu do studia do 1. ročníku zajistit nostrifikaci svého zahraničního vzdělání. Mohou požádat o vnitřní nostrifikaci na UMPRUM, jejíž platnost se bude vztahovat pouze na toto konkrétní přijímací řízení, nebo o obecnou nostrifikaci s neomezenou platností, již provádějí krajské úřady podle místa trvalého bydliště žadatele. Podrobnosti o obou typech nostrifikací naleznete zde.
*Přijatí uchazeči mají povinnost doložit při zápisu do studia úředně ověřenou kopii maturitního vysvědčení, nebo úředně ověřenou kopii nostrifikace (v případě zahraničního vzdělání). Poté budou splněny veškeré zákonné i další požadavky pro přijetí ke studiu.
-
Kopie osvědčení - certifikovaná zkouška z češtiny pro cizince prokazující znalost českého jazyka na úrovni B1 splněná v kterémkoli jazykovém centru Univerzity Karlovy, nebo v zahraničním jazykovém centru Univerzity Karlovy, nebo na jiné veřejné vysoké škole v ČR (dokládají pouze uchazeči s jinou státní příslušností než českou a slovenskou). Nemusí dokládat zahraniční uchazeči, kteří doloží maturitní vysvědčení z české školy ze studia probíhajícího v českém jazyce.
Uchazeči z Ukrajiny přicházející do ČR z důvodu ruské agrese nemusí dokládat certifikovanou zkoušku z češtiny na úrovni B1. Zápis do studia bude ale u těchto uchazečů podmíněn splněním zkoušky z češtiny, která proběhne před zápisem do studia na UMPRUM.
PRŮBĚH PŘIJÍMACÍHO ŘÍZENÍ
Přijímací řízení se zahajuje doručením platné elektronické přihlášky s předepsanými povinnými přílohami do výše uvedeného data.
Na základě platné přihlášky obdrží uchazeč pozvánku k přijímacím zkouškám s uvedením podrobností ohledně konání přijímacího řízení..
Talentové zkoušky probíhají ve dvou kolech:
POZOR!!! 1. kolo na Katedře architektury, designu, volného umění, užitého umění I a II a části Katedry grafiky (At.: grafického designu a vizuální komunikace, animace a filmu, fotografie II, designu a digitálních technologií) probíhá distančně.
1. kolo na části Katedry grafiky (At.: ilustrace a grafiky, tvorby písma a typografie, grafického designu a nových médií) probíhá prezenčně. Podrobnosti níže!
První kolo – distančně:
Katedra architektury (Ateliér: architektury I, architektury II, architektury III, architektury IV),
Katedra designu (Ateliér: průmyslového designu, designu nábytku a interiéru, produktového designu),
Katedra volného umění (Ateliér: volného umění I, volného umění II, volného umění III, volného umění IV),
Katedra užitého umění I (Ateliér: skla, keramiky a porcelánu, K. O. V.),
Katedra užitého umění II (Ateliér: textilu, módní tvorby, designu oděvu a obuvi) a
Katedra grafiky – pouze některé ateliéry!!! (Ateliér: grafického designu a vizuální komunikace, animace a filmu, fotografie II, designu a digitálních technologií)
První kolo probíhá distančně nejpozději v termínu 5. 1. 2026 (náhradní termín není vypsán).
Přihlášení uchazeči budou vyzváni, aby do 5. 1. 2026 odevzdali elektronické portfolio dle požadavků jednotlivých ateliérů. Portfolio se bude odevzdávat prostřednictvím elektronické přihlášky (upozorňujeme uchazeče, aby si poznačili svoje přihlašovací údaje).
Elektronická portfolia budou zpřístupněna vedení příslušného ateliéru.
V průběhu tohoto kola se hodnotí:
- portfolio uchazeče s životopisem i ostatní
- podklady, které jsou povinnými přílohami přihlášky.
Hodnocení prvního kola proběhne dne 20. 1. 2026 a je pouze dvoustupňové – uspěl, neuspěl. Pokud uchazeč uspěje v prvním kole (v hodnocení portfolia a dalších podkladů), postupuje do 2. kola. 1. kolo hodnotí ateliérová komise. Uchazeči, kteří v hodnocení portfolia a dalších podkladech neuspějí, budou v přijímacím řízení hodnoceni jako neúspěšní a obdrží rozhodnutí o nepřijetí ke studiu pro neprospěch u přijímací zkoušky.
První kolo – prezenčně:
Katedra grafiky – pouze některé ateliéry (Ateliér: ilustrace a grafiky, tvorby písma a typografie, grafického designu a nových médií)
První kolo probíhá prezenčně v termínu 9. 2. 2026 (náhradní termín není vypsán). Uchazeč se dostaví osobně na přijímací řízení (podrobnější informace obdrží v pozvánce k přijímacímu řízení). V průběhu tohoto kola odevzdá uchazeč k posouzení portfolio svých prací v požadované skladbě i formátu a je mu zadán výtvarný úkol.
V průběhu tohoto kola se hodnotí:
- portfolio uchazeče s životopisem i ostatní podklady, které jsou povinnými přílohami přihlášky (dále jen portfolio)
- výtvarný úkol
Obojí hodnotí ateliérová komise. Hodnocení je pouze dvoustupňové (uspěl, neuspěl). Portfolio i výtvarný úkol jsou hodnoceny odděleně. Pouze pokud je uchazeč hodnocen v obou případech (v hodnocení portfolia i v hodnocení výtvarného úkolu) stupněm uspěl, postupuje do druhého kola. Uchazeči, kteří v 1. kole neuspějí v hodnocení portfolia, nebo výtvarném úkolu, nebo obojího, budou v přijímacím řízení hodnoceni jako neúspěšní a obdrží rozhodnutí o nepřijetí ke studiu pro neprospěch u přijímací zkoušky.
Druhé kolo:
(Průběh je shodný pro všechny ateliéry)
Druhé kolo proběhne prezenčně v termínu 10. až 13. 2. 2026 (náhradní termín není vypsán).
Tato část přijímacího řízení je zahájena testem z dějin umění a celkového kulturního přehledu - doporučená literatura: Ernst Hans Gombrich - Příběh umění, vyd. nakl. Argo v r. 2006; R. Švácha, T. Petrasová - Dějiny umění v českých zemích 800 – 2000, Arbor vitae 2018 (publikace jsou též dostupné v anglické verzi), vzorový test k nalezení v příloze (v případě distanční formy přijímacího řízení - způsobené aktuální situací - bude forma testu odlišná). Dále jsou posuzovány výsledky výtvarných úkolů zpracovávaných uchazečem, portfolio i jeho předpoklady pro studium zvoleného oboru, které jsou ověřovány během pohovorů s vedením ateliéru.
V průběhu tohoto kola se hodnotí:
- test z dějin umění,
- portfolio,
- pohovor,
- 4 výtvarné úkoly.
Uchazeč je za každou úlohu (tj. test z dějin umění, portfolio, pohovor a výtvarné úkoly) hodnocen na škále 0 – 12 bodů (maximum 84 bodů).
Na základě výsledků ve druhém kole navrhuje katedrová komise jednotlivé uchazeče k přijetí. Uchazeči navržení na přijetí musí dosáhnout minimálně 60 bodů. Ve výjimečných případech může být uchazeč navržen k přijetí do jiného ateliéru. O pořadí rozhoduje dosažený počet bodů v rámci ateliéru.
PODMÍNKY PRO PŘIJETÍ
2. kolo hodnotí:
- test z dějin umění – komise Katedry teorie a dějin umění,
- ostatní úlohy a portfolio – katedrová komise.
Celková hodnota výsledku přijímacího řízení je dána součtem všech hodnot za jednotlivé úlohy.
Uchazeč může být navržen na přijetí, pokud v celkovém součtu dosáhne 60 bodů.
Uchazeči, kteří v přijímacím řízení dosáhnou 59 a méně bodů, budou v přijímacím řízení hodnoceni jako neúspěšní a obdrží rozhodnutí o nepřijetí ke studiu pro neprospěch u přijímací zkoušky.
Pořadí uchazečů je dáno jejich seřazením podle celkové hodnoty výsledku přijímací zkoušky od nejvyšší po nejnižší v rámci jednoho ateliéru.
Ve výjimečných případech může být uchazeč navržen na přijetí do jiného ateliéru.
O konečném přijetí uchazeče ke studiu rozhoduje rektor UMPRUM na základě doporučení hlavní přijímací komise.
Rektor přijme ke studiu takové množství úspěšných uchazečů, aby výsledný počet zapsaných studentů v jednotlivých ateliérech nepřekročil maximální možnou kapacitu. Nejvyšší množství přijatých uchazečů v rámci jednoho ateliéru je 3. Nejvyšší počet uchazečů přijímaných do ateliéru nemusí být naplněn.
Termín zasedání hlavní přijímací komise (ověření podmínek pro přijetí ke studiu): 9. 3. 2026.
Počet přihlášených do bakalářského stupně v minulém roce: 888, počet přijatých: 60.
Počet přihlášených do magisterského stupně v minulém roce: 57, počet přijatých: 11.
Schváleno akademickým senátem dne 30. 6. 2025
V Praze 7. 7. 2025