David Bláha

David Bláha

Jméno
David Bláha

Absolvovaný ateliér
Katedra teorie a dějin umění

Diplomová práce:
Miroslav Hák. Fotografie mezi dokumentem a uměním
Významný český fotograf Miroslav Hák (1911-1978) byl mezi lety 1954–1967 zaměstnán jako dokumentátor ve fotografické dílně Ústavu pro teorii a dějiny umění ČSAV, zatímco se paralelně věnoval své volné tvorbě. Diplomová práce se soustředí na všechny etapy Hákova života, zvláštní důraz je však položen na Hákovu práci pro Československou akademii věd a s ní související témata dokumentace uměleckých děl, teoretické debaty na téma vztahu dokumentu a umění a obecně vztah mezi „volnou“ a „užitou“ tvorbou v životě tohoto fotografa.

Co mi škola dala?
Na škole velmi oceňuji soustavnou snahu směřovat studenty dějin a teorie umění k praxi (psaní textů, povinné praxe, stáže v ateliérech, koncepce výstav, exkurze atd.) a silný důraz na metodologii a teorii namísto prostého memorování. Po dokončení magisterského studia jsem nastoupil do postgraduálního programu, ve kterém se mohu dál věnovat tématu své diplomové práce a rozpracovat ho do hloubky. Na škole jsem ale hlavně poznal mnoho skvělých lidí.

Co chci v budoucnu dělat?
V říjnu nastupuji na UMPRUM do prvního ročníku doktorského studia, takže jsem zvědavý, co mě čeká. Souběžně bych se rád dále věnoval psaní textů a kurátorování výstav.

Miroslav Hák, Autoportrét, 1938 - Miroslav Hák. Fotografie mezi dokumentem a uměním
Miroslav Hák, Ukřižovaný, 1957 - Miroslav Hák. Fotografie mezi dokumentem a uměním
Miroslav Hák, Ve dvoře, 1943 - Miroslav Hák. Fotografie mezi dokumentem a uměním

Další články