Úspěch studenta a absolventů UMPRUM v soutěži EDIDA 2023

Student a absolventi UMPRUM v soutěži EDIDA 2023 (Elle Decoration Award) vyhráli ve většině kategorií. Hned dvě ceny získalo studio Terezie Lexová & Štěpán Smetana (absolventka a student Ateliéru produktového designu UMPRUM). A dále bodovali absolventi Johan Pertl, Daniel Piršč, studio IHOR (Sára Matysová a Ihor Sabadosh) a LLEV (Eva a Marcel Mochalovi).

Úspěch studenta a absolventů UMPRUM v soutěži EDIDA 2023

Cenu prestižní kategorie Designér roku a v kategorii Sedací nábytek si odneslo studio Lexová & Smetana. Porotu zaujali hned několika projekty – kolekcí sedacího nábytku Hide & Seek, která uspěla i v kategorii Sedací nábytek, hravě zpracovanými výlohami pro butik Hermés nebo kosmetické studio SILK FERRIES. Bez povšímnutí nezůstala ani výstava Česká krajina, která byla součástí velkého výstavního projektu UMPRUM v Bruselu Design a Transformace. Příběhy českého designu 1990-2020.

Mladým talentem letošního ročníku soutěže se stal čerstvý absolvent Ateliéru skla Johan Pertl. Oceněn byl za kolekci stolků z taveného skla, která působí, jakoby byla vytesaná z ledu.

Textilem roku bylo ohodnoceno studio IHOR mladých designérů Ihora Sabadoshe a Sáry Matysové (absolventa Ateliéru designu nábytku a interiéru a absolventky Ateliéru textilu). Porotu zaujala kolekce brokátových látek Rondo, kterou navrhli pro společnost Hedva Český Brokát.

Ocenění v kategorii Interiérový doplněk roku získal absolvent Ateliéru keramiky a porcelánu Daniel Piršč se svou limitovanou kolekcí váz Barzoj. Při tvorbě vycházel z archetypálního tvaru amfory, výrazně ho ale pozměnil svým typickým rukopisem.

Ocenění v kategorii Udržitelný design roku si odnáší designérské duo LLEV (Eva a Marcel Mochalovi – absolventka Ateliéru keramiky a porcelánu a absolvent Ateliéru skla), které pro Lasvit navrhlo kolekci sklenic Symboll. Ta je skutečným dílem přírody a lidské zručnosti. Využívá procesů růstu mycelia na bukových pilinách, které jsou vedlejším produktem výroby nábytku. Tento přístup k designu je symbolem změny a nového pohledu na produkci skla.

 

Daniel Piršč - Barzoj
IHOR - kolekce Rondo, brokát pro společnost Hedva
Johan Pertl - Utopia - foto Tereza Valničková
Lexová & Smetana - foto Honza Zima
LLEV - Symboll