Boundaries of Serendipity
6. 9. – 12. 10. 2024
Galerie UM, UMPRUM, nám. Jana Palacha 80, Praha 1
Vernisáž: 5. 9. 2024 od 18 hodin
Otevřeno: Po-So, 10-18 hodin
Doprovodný program:
27. 9. 2024 od 19.30 hodin
komentovaná prohlídka v rámci akce Noc vědců se zaměřením na projekt Františky Benčaťové
5. 10. 2024 ve 14 hodin
komentovaná prohlídka v rámci přehlídky Designblok, expozicí provedou všechny vystavující umělkyně
Aktuální výstava v Galerii UM s názvem Boundaries of Serendipity představuje tři mladé umělkyně, absolventky a studentku UMPRUM: Karolínu Kučerovou a sestry Paulu a Františku Benčaťovy. Jejich tvorba se vyznačuje neustálým hledáním a posouváním hranic technik a řemesla. Všechny spojuje hluboká citlivost k časovosti a materiálu, a také vnímavost k podstatě a významu jejich děl.
„Výstava přináší splynutí jejich tvorby, zaměřuje se na evoluci průzkumného procesu a na procesuální stránku jakožto klíčovou složku tvorby umění. Prezentovaná díla spojují materiál, texturu, barvu, a významovost těchto prvků k prozkoumávání a rozšiřování hranic práce s materiálem a zkoumání dynamiky, rytmu a hloubky objektů,“ uvádí kurátorka výstavy Alina Lis.
Každá z autorek zde představuje sérii děl, která se pohybují na pomezí duchovního aktu a experimentu s technologií. Františka Benčaťová, absolventka Ateliéru textilu, mimo jiné vystavuje svůj diplomový projekt Basket-like, basket-what, basket-why..., který zkoumá možnosti žakárové tkaniny. Jejím hlavním cílem bylo zkoumat texturu tkaniny a její formování. Autorka narušuje tradiční vnímání dvourozměrnosti textilu a proměňuje jej do trojrozměrných objektů, inspirovaných košíky a jejich výrobou.
Její sestra Paula Benčaťová, absolventka Ateliéru keramiky a porcelánu, prezentuje plastické objekty-obrazy na hranici mezi řemeslnou tvorbou a abstrakcí. Ve svých projektech zkoumá limity keramické hmoty pomocí netradičních postupů, přičemž pro ni je charakteristický meditativní přístup, materiálová křehkost, lehkost, hravost a radost z okamžiku.
Karolína Kučerová, ač je studentkou Ateliéru keramiky a porcelánu, využívá ve své tvorbě celou škálu materiálů. Její tvorba se pohybuje na pomezí sochařství a při práci dosahuje jemnosti i u pevných materiálů. Skleněné a keramické objekty, které vytváří, vyvolávají svým tvarováním, barevností a strukturou dojem hebkosti a měkkosti. Autorka do každého svého díla vkládá vlastní duševní rozpoložení a osobnost.
Výstava jako celek představuje spojení tří jedinečných přístupů do jednoho uceleného projektu, který se zabývá intimním vztahem mezi umělcem a materiálem. Tento koncept rozvíjí a nabízí divákovi menší, uzavřené prostory pro vnímání tvorby autorek, umožňující nerušené sledování příběhů vystavených děl. Výstava má za cíl prozkoumat různé podoby práce s materiálem a řemeslné techniky a zároveň přinést pozastavení a reinterpretaci okamžiku.
Výstava Boundaries of Serendipity bude v Galerii UM k vidění až do 12. října.
Františka Benčaťová je slovenská výtvarnice a designérka. Je absolventkou Ateliéru textilu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (2023) a ve své tvorbě se specializuje na žakárové tkaní, jež ovlivnil její studijní pobyt v polské Lodži (2020), ale hlavně roční studijní pobyt v belgickém Gentu na The Royal Academy of Fine Arts (KASK, 2022), kde studovala pod vedením Esther Van Schuylenbergh. Vliv na její profesionální cestu měla také stáž u holandské designérky Simone Post. V tvorbě Františky Benčaťové je možné vnímat výrazný cit pro materiál, hravost a příběhovost, osobitou barevnost a také smysl pro detail. Františka ve své práci experimentuje s možnostmi materiálu a technologií a zkoumá možnosti překročení jejich hranic. Signifikantní prvky její práce tvoří symbióza mezi minulostí, přítomností a budoucností, spekulativnost a paměť, řemeslo a digitalizace. V současnosti působí jako textilní designérka v textilní firmě v České republice.
Paula Benčaťová je slovenská výtvarnice a designérka působící a tvořící v Praze. V roce 2024 úspěšně dokončila studium v Ateliéru keramiky a porcelánu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Svobodnější a sochařský vztah k materiálu a konceptuální přístup v tvorbě začala hlouběji rozvíjet během své roční stáži na Oslo National Academy of the Arts - KhiO v Norsku, pod vedením Marthe Johnslien a Caroline Slotte, kterou absolvovala v roce 2021. Paulina práce spojuje osobitou poetiku a jemnost, která zdůrazňuje její cit pro detail a neustálý zájem o zkoumání limitů keramického materiálu v kontextu průzkumu gravitace či tenkostěnných staveb keramických objektů transformovaných do barevné linie.
Karolína Kučerová je americká umělkyně a výtvarnice česko-slovenského původu žijící v Praze. Od roku 2020 studuje v Ateliéru Keramiky a porcelánu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, své tvorbě ale čerpá i ze studií v Bezalel Academy of Art and Design v Jeruzalémě (2022), kde studovala práci se sklem (foukání, tavení i práci za studena) a zároveň absolvovala kurz kreslení a práce se dřevem. Díky možnosti studovat v na japonské Kyoto University of the Arts (2023) měla Karolína Kučerová čas a prostor pozorovat své myšlenky a okolní prostředí a začala do hloubky zkoumat svůj vztah k médiu i ke konceptuální tvorbě. Aktuálně se ve své tvorbě zabývá zkoumáním možností a limitů plasticity hliněného materiálu a skrze toto porozumění testuje jeho měkkost.