VAvoomvoom! - 15+ let anglického magisterského programu Visual Arts na UMPRUM

26. 5. - 15. 7. 2023

vernisáž: 25. 5. 2023 od 18 hodin

Galerie UM, UMPRUM, nám. Jana Palacha 80, Praha 1

Otevřeno: Po-So 10-18 hodin

Webové stránky projektu www.vavoomvoom.cz

Jak studium na české UMPRUM ovlivnilo studující z dalekého Japonska, Kolumbie nebo Austrálie? A jaký dopad měla jejich přítomnost na UMPRUM? Výstava VAvoomvoom! připomene téměř dvě dekády existence anglického magisterského programu Visual Arts (VA) na UMPRUM. Kurátorský výběr z děl již více než stovky zahraničních absolventů představí odkaz Visual Arts v mnoha různorodých médiích, sklem počínaje a třeba performancí konče.

VAvoomvoom! - 15+ let anglického magisterského programu Visual Arts na UMPRUM

Navazující magisterský program v angličtině byl na UMPRUM spuštěn v roce 2006. Jeho záměrem bylo nabídnout odborné znalosti zahraničním studentům a zároveň více otevřít školu mezinárodním vlivům. Nyní s odstupem téměř dvou desetiletí je možné potvrdit, že původní ambiciózní plány se podařilo naplnit. S rostoucím počtem přijatých uchazečů je stále více znát i pozitivní dopad programu na celkové prostředí školy.  

Ohlédnutím za uplynulými lety i zhodnocením dosavadní práce je právě rozsáhlá výstava VAvoomvoom! v Galerii UM. Je koncipována jako přehled prací vybraných úspěšných absolventů Visual Arts, kteří jsou jen malou ukázkou množství různorodých osobností, národností, kreativních přístupů a přátelského ducha. Setkává se zde výběr velmi pestrých prací nejrůznějších žánrů, technik a oborů jako je volné a užité umění, design, grafika, nebo architektura.

Smysl pro týmovost je dynamikou, která je pro Visual Arts typická. „Během svého studia na UMPRUM věnují zahraniční studující čas nejen práci v ateliéru, ale také společným aktivitám s tutorem celého programu, jako jsou výstavy, přednášky hostů, workshopy, exkurze. Díky těmto komunitním činnostem programu si mezi sebou vytvářejí silné vazby, jejichž výsledkem je často přátelství a profesionální spolupráce“, říká tutor programu Conrad Eric Armstrong, který je zároveň jeho absolventem.

Významnou roli na výstavě VAvoomvoom! hraje doprovodný program. Akce umožní divákům vstoupit do multidisciplinárního dialogu, který magisterský program považuje za jednu ze svých zásadních předností. Napomáhá tomu i architektonické zpracování výstavy od jedné z absolventek Kristin Jermstad Gravdal, která kromě samotných výstavních ploch počítá i s prostorem pro sezení a plochou určenou pro performance a workshopy.

Výstavu bude možné navštívit až do poloviny července.

 

Vystavující absolventi programu Visual Arts: Luis Guillermo Cerdas (Kostarika); Çiğdem Çevrim (Turecko); Emel Erdem (Turecko); Sebastián Segura Espinel (Kolumbie); Ine Harrang (Norsko); Jung-Jiea Hung (Taiwan); Yu-Lin Huang (Taiwan); Giselle Olguín Jiménez (Mexiko); Saki Matsumoto (Japonsko); Jimena Elizalde Mendoza (Mexiko); Yumiko Ono (Japonsko);  Akira Otsubo (Japonsko); Yui Ozaki (Japonsko); Roberto Lucio Fuentes Rangel (Mexiko); Jorge Abraham Garcia Razo, (Mexiko); Nelson Fernando Echeverria Ruiz (Ekvádor); Marta Savignano (Itálie); María Andrea Miranda Serna (Kolumbie); Miyuki Shiotsu (Japonsko); Kateřina Šachová (ČR);  Winnie Tan (Singapur); Ayaka Tajiri (Japonsko); Jonne Väisänen (Finsko); David Yule (Austrálie); Byoung Chan Yun (Korea).
Performance/workshopy: Chloé Célia Elsa Burkiewicz (Francie); Luis Guillermo Cerdas (Kostarika); Sebastián Segura Espinel (Kolumbie); Abhishek Choudhary (Indie); Jena Jang (Korea); David Yule (Austrálie).
Kurátorský tým: Conrad Eric Armstrong (USA), Saki Matsumoto (Japonsko), Jimena Mendoza (Mexiko), Hana Smělá (ČR)
Grafický design: Christian Bulmahn (Německo)
Architektura výstavy: Kristin Jermstad Gravdal (Norsko)

 

Foto: Lukáš Hlavín