Artis Bohemia Amicis pro prof. Zdeňka Zieglera

Ministr kultury ČR Martin Baxa udělil na návrh rektora UMPRUM medaili “Artis Bohemia Amicis“ grafickému designérovi, emeritnímu rektorovi a dlouholetému pedagogovi Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze prof. Zdeňku Zieglerovi. Ocenil tak jeho mimořádné celoživotní zásluhy o českou vizuální kulturu a šíření dobrého jména české kultury doma i v zahraničí. Ocenění převzali v pondělí 23. ledna 2023 v Nostickém paláci členové rodiny profesora Zdeňka Zieglera.

Artis Bohemia Amicis pro prof. Zdeňka Zieglera

 „Je mi velkou ctí, že jsem měl tu příležitost udělit medaili Artis Bohemiae Amicis profesoru Zdeňku Zieglerovi, který patří k mimořádným osobnostem českého grafického designu. Jeho dlouholetá umělecká a pedagogická činnost významně přispěla k rozvoji české vizuální kultury.  Velmi si vážím jeho mimořádného přínosu české kultuře a nepochybně nejen jménem svým, ale jménem celé řady vděčných návštěvníků i žáků za něj znovu děkuji,“ uvedl ministr kultury Martin Baxa.  

Profesor Zdeněk Ziegler je český typograf, grafický designér, pedagog a patří mezi zakladatelské postavy českého grafického designu. Vystudoval architekturu na ČVUT v Praze. V letech 1990 – 2005 působil na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, do roku 2003 vedl ateliér grafického designu a plakátu. V roce 1992 byl jmenován profesorem, v letech 2000 – 2003 byl rektorem VŠUP. Hostoval na univerzitách v Mainzu, Stuttgartu, Paříži či Istanbulu, získal čestný doktorát Miami University. V letech 2006 – 2015 vyučoval grafický design na Ústavu umění a designu, resp. Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni.

Proslul především jako autor filmových plakátů, jichž od začátku šedesátých do konce osmdesátých let 20.století vytvořil víc než tři sta. První zakázky v oblasti grafického designu realizoval na konci padesátých let. V roce 1963 vznikl první z řady filmových plakátů –  Křik. V následujících letech spolupracoval s mnoha režiséry, mimo jiné s Jaromilem Jirešem, Františkem Vláčilem, Karlem Zemanem, Karlem Kachyňou, Jiřím Menzelem. Za plakátovou tvorbu získal například čestné uznání Typomundus v Montrealu, ceny na Mezinárodní výstavě filmového plakátu v Karlových Varech, Bienále Brno, ocenění Zlatý a bronzový Hugo na Mezinárodním filmovém festivalu Chicago, čestné uznání v soutěži The Hollywood Reporter Annual Key Award, medaili na Mezinárodní soutěži filmových plakátů v Colombu. Kromě plakátové tvorby je mimo jiné autorem stovek knižních úprav, edic, katalogů a bibliofilií, řady grafických řešení výstav, návrhů poštovních známek, logotypů a firemních identit. Zdeněk Ziegler je v současnosti jediným českým členem AGI (Alliance graphique internationale), patří mezi zakládající členy Sdružení Bienále Brno (SBB, 1992).

Související obsah