Dětské centrum a 1 221 243 Kč - pomoc studentek a studentů UMPRUM Ukrajině


Ukrajinské vlajky na oknech UMPRUM byly vidět jako první. Reakce akademické obce Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze na bezprecedentní obsazení Ukrajiny Ruskem byla okamžitá – 7 benefičních prodejů a aukcí, stužky na pomoc Ukrajině nebo vytvoření dětské skupiny pro  ukrajinské děti v Technologickém centru UMPRUM. Jen díky ateliérovým aktivitám se zatím podařilo pro Ukrajinu získat 1 221 243 Kč, a to do této částky nepočítáme aktivity a dobrovolnickou pomoc jednotlivých studentů.

Dětské centrum a 1 221 243 Kč - pomoc studentek a studentů UMPRUM Ukrajině

Dětské centrum a 1 221 243 Kč - pomoc studentek a studentů UMPRUM Ukrajině

V pondělí 21. 3. byl spuštěn provoz „UMPRUM školky“, kreativního centra pro ukrajinské děti. Iniciátory vzniku této služby byli studenti Katedry architektury, jmenovitě Adéla Vavříková, Lujza Lehocká a Matěj Peterka. Vše dokázali během krátké doby zrealizovat i díky pomoci vedoucí dílen UMPRUM Haliny Haškovcové. Kromě zajištění dobrovolníků pomáhajících s hlídáním opatřili prostor vhodným vybavením a připravili tvůrčí program, který by měl dětem pobyt zpříjemnit. Maximální kapacita je v současné době 25 dětí a hlídání probíhá v dopoledních a odpoledních hodinách. V současné době se jedná s organizací Člověk v tísni o převedení provozu školky pod jejich záštitu.

„Od prvního dne byl o službu velký zájem. Asi nejvíc společně malujeme, všude a nejčastěji křídami po zdech. Protože nemluvíme žádným společným jazykem, je univerzální komunikace skrze umění tou nejefektivnější. Překvapilo mě, jak děti zachycují aktuální témata. Je zvláštní sledovat, jak to vnímají a komunikují třeba tříleté děti“, popisuje svou zkušenost jedna z iniciátorek centra studentka Ateliéru architektury Adéla Vavříková. Na druhé straně dodává, že děti jsou v centru spokojené a v dětském kolektivu hned zapomínají na stesk po rodičích.

Pro děti je připraven kreativní program, ty větší si můžou na školním dvoře třeba zahrát fotbal. S provozem centra určeného pro děti ve věku od 3 do 12 let se zatím počítá do konce letního semestru.

 

Za pozornost stojí jistě i jednotlivé prodeje a aukce, z nichž se zatím vybralo neuvěřitelných 1 221 243 Kč.  První benefiční prodej spustil Ateliér keramiky a porcelánu už v pondělí 28. 2., během několika dní se jim podařilo za práce, které věnovali studenti a pedagogové ateliéru, získat úctyhodných 124 580 Kč. Tuto částku věnovali na sbírkový účet Člověka v tísni.

Hned na to proběhla aukce šperků Ateliéru K.O.V., jehož studenti ve prospěch této organizace získali na pomoc Ukrajině 35 299 Kč.

Dlouhodobě na UMPRUM zajišťuje Ateliér módní tvorby výrobu benefičních stužek v barvách Ukrajiny, jejichž prodejem bylo pro organizaci Člověk v tísni zatím vybráno 56 385 Kč. Zároveň se studentkami a studenty Ateliéru designu oděvu a obuvi a Katedry designu uspořádali benefiční dražbu. Vydražená suma ve výši 16 730 Kč byla připsána na účet sbírky organizované Post Bellum Pomozte Ukrajině s Pamětí národa.

Úspěšně dopadl také benefiční večer na pomoc Ukrajině, který zorganizovala Katedra grafiky. Za dobrovolné vstupné a prodej plakátů iniciátoři akce vybrali 77 766 Kč, které putovaly také na sbírku uspořádanou Pamětí národa.

V úterý 22. 3. byla ukončena velmi úspěšná aukce prací studentů a pedagogů Ateliéru skla, jimž se podařila ve prospěch sbírky organizace Člověk v tísni vybrat částka ve výši krásných 344 150 Kč.  

Den na to ve středu 23. 3. skončila prodejní výstava obrazů v Holešovické Šachtě pořádaná Katedrou teorie a dějin umění UMPRUM. Zde se utržené peníze v hodnotě 166 000 Kč budou odesílat na transparentní účet Velvyslanectví Ukrajiny v ČR.

Doposud největší částku na pomoc Ukrajině se podařilo vybrat Ateliéru ilustrace a grafiky. Ateliér prodejem prací studentů, pedagogů, absolventů a přátel získal neuvěřitelných 400 333 Kč, které byly poslány ve prospěch sbírky Post Bellum Pomozte Ukrajině s Pamětí národa.

Mimo to se studentky Katedry volného umění UMPRUM angažovaly v akci Artists for Ukraine, dále můžeme zmínit benefiční víkend studentů UMPRUM a AVU.

Vlna solidarity UMPRUM s Ukrajinou je obrovská. Pomoc zmíněnými akcemi nekončí. Na konci března plánují ateliéry Katedry volného umění I, Ateliéru tvorby písma a typografie a Ateliéru ilustrace a grafiky benefiční koncert. Ateliér módní tvorby se momentálně pustil do příprav speciálního benefičního marketu UMPRUMSHOP.