Konference k nedožitým 80. narozeninám Věry Jirousové
Odborná konference věnovaná výtvarné kritice a jejím kritičkám
29.11. 2024 od 10 do 15:55 hodin
UMPRUM, nám. Jana Palacha 80, Praha 1, 2. patro, posluchárna 215
Cena Věry Jirousové ve spolupráci s Vysokou školou uměleckoprůmyslovou v Praze pořádají odbornou konferenci, jež se koná u příležitosti nedožitých 80. narozenin básnířky, kritičky a historičky umění Věry Jirousové. Jednodenní konference se zaměří nejen na osobnost Věry Jirousové a dalších významných kritiček, ale také na širší otázky umělecké kritiky a postavení žen-kritiček v této profesi – a to jak v období před rokem 1989, tak v následujících dekádách.
Konference nabídne čtyři tematické bloky, které se budou věnovat společenské a politické podmíněnosti kritické práce, různým metodologiím kritického psaní či aktuálním výzvám současné kritiky, jako je propojení rolí kritiček–kurátorek anebo nově se objevující vztah mezi uměleckou kritikou a umělou inteligencí.
Konference je určena nejen členům akademické obce, ale i všem zájemcům o problematiku výtvarné kritiky.
PROGRAM AKCE KE STAŽENÍ NÍŽE
Cena Věry Jirousové, z. s. je jedinou platformou zabývající se systematickou podporou, rozvojem a oceňováním výtvarné kritiky v České republice. Samotné ocenění je pak určeno začínajícím a již etablovaným kritikům a kritičkám výtvarného umění z česko-slovenského kulturního prostředí, bez ohledu na dosažené vzdělání, povolání, věk či národnost. V roce 2025 bude bienálně uděleno již po deváté.
Dlouhodobou snahou CVJ je upozornit na důležitý a v českém prostředí dosud málo reflektovaný obor, podpořit začínající autory a pomoci jim při hledání příležitostí pro publikaci jejich textů. Současně chce touto cestou poukázat na práci autorů, kteří se v oblasti umělecké kritiky dlouhodobě aktivně pohybují a spoluutváří tak kulturní prostředí. Formát soutěže by měl vedle výslovného ocenění konkrétních individualit, které osobitým způsobem rozvíjí obor kritiky, především poukázat na množství přístupů a možností zosobňujících pojem kritiky výtvarného umění dnes. Cílem CVJ je motivovat další autory a zároveň podpořit možnosti reflexe pro aktivně působící kritiky a kritičky nikoliv jen samotným oceněním, ale i skrze bohatý doprovodný program k jednotlivým ročníkům Ceny Věry Jirousové.
Významnou součástí programu CVJ je i Kritická edice, jež přináší řadu titulů zabývající se výtvarnou kritikou: způsoby a možnostmi psaní o umění, stejně jako reflexi umění samotného. Edice se zaměřuje za přístupnost současné zahraniční literatury českému čtenáři v překladech, ale i původních českých textech věnovaných oboru výtvarné kritiky.
Cena Věry Jirousové vznikla v roce 2012. Její první ročník byl vyhlášen v lednu 2013 společnou iniciativou mezinárodního neziskového centra současného umění MeetFactory, kulturní organizací INI Project a Českými centry. Na přelomu let 2020 a 2021 se CVJ osamostatnila založením nového spolku, který je tvořený a podporovaný partnerskými institucemi: Art Antiques,, Artalk.cz, Artyčok.TV, Centrum pro současné umění Praha a spolek Skutek. Předsedkyní Cena Věry Jirousové, z. s. byla od jeho založení (2020) Eva Skopalová. Tu v květnu roku 2024 nahradila Eva Slabá.
Cena nese jméno české básnířky, kritičky a historičky umění Věry Jirousové, která se až do své smrti neúnavně věnovala reflexi současného umění, publikovala dlouhou řadu recenzí a sledovala dění na výtvarné scéně.
Věra Jirousová byla součástí českého undergroundu a opozičních kruhů. Byla tajemnicí uměleckého sdružení Křížovnická škola čistého humoru bez vtipu, které založili umělci Karel Nepraš a Jan Steklík. Mezi její blízké přátele patřili také členové skupiny The Plastic People of the Universe, kterým napsala několik textů písní. Jako signatářka Charty 77 se za normalizace nemohla ve svém oboru veřejně realizovat, avšak své básně zveřejňovala alespoň v samizdatových sbornících, několik let žila v ústraní na venkově.
Po roce 1989 se vrátila do Prahy a začala naplno publikovat, pracovala v Památníku národního písemnictví, na Ministerstvu kultury, a později v Národní Galerii ve Sbírce moderního a současného umění. Psala texty do výstavních katalogů, ale i do řady periodik jako například: Ateliér, Výtvarné umění, Lidové noviny, MF DNES, Respekt, Souvislosti, Literární noviny, časopis Host nebo Divadelní noviny. Od roku 2004 pak publikovala především v internetovém Deníku Referendum.
Za odbornou pomoc s konferencí CVJ, z. s. děkuje Lence Střelákové a Johaně Lomové.
Partneři akce: UMPRUM, hl. m. Praha, Ministerstvo kultury ČR
Konferenci podpořili: Art&Antiques, Artalk.cz, Artyčok.TV, CSU, Fotograf, INI