UMPRUM si připomenula 100 let od úmrtí významného architekta Jana Kotěry

Jan Kotěra je jedním z nejvýznamnějších představitelů české moderní architektury, který zanechal svou stopu i na UMPRUM. Na tehdejší Umělecko-průmyslové škole v Praze vedl v letech 1898–1910 speciální školu pro dekorativní architekturu a mnozí z jeho více než 40 studentů patří mezi klíčové postavy české architektury první poloviny 20. století. Letos 17. dubna uběhlo rovných 100 let od  Kotěrova úmrtí. Na jeho počest se  škola zapojila do několika akcí.

UMPRUM si připomenula 100 let od úmrtí významného architekta Jana Kotěry

Na UMPRUM již po několikáté došlo k symbolickému kladení věnce na hlavu velikána. Busta Jana Kotěry na fasádě školy na náměstí Jana Palacha byla za přítomnosti studentů ověnčena prof. Jindřichem Vybíralem, rektorem školy a zároveň znalcem a historikem architektury 19. století.  

Kromě toho v pondělí 17. dubna vystoupil rektor UMPRUM v rámci vzpomínkového programu a koncertu v koncertní síni Mozartea. Přednesl slavnostní řeč a připomněl shromážděným osobnost a význam Jana Kotěry pro českou moderní kulturu.  

Sama budova Mozartea je taktéž spojena s tímto významným architektem. Vypracoval ji pro nakladatele hudebnin Mojmíra Urbánka a pořádala se zde už za Kotěrova života vystoupení mnoha celosvětově uznávaných autorů a interpretů.