Anna Jožová navrhla trofeje pro vítěze golfových turnajů J&T Banky

Studentka Ateliéru skla Anna Jožová, jejíž návrh uspěl v ateliérové soutěži, navrhla sadu trofejí pro golfový turnaj J&T Banky. Inspirací jí byl zvlněný terén hřiště.

Anna Jožová navrhla trofeje pro vítěze golfových turnajů J&T Banky

Pod záštitou UMlab pokračuje zdařilá spolupráce mezi UMPRUM a J&T Bankou. I letos se banka obrátila na kreativní laboratoř UMPRUM s žádostí o uspořádání soutěže, jejímž cílem byl návrh a realizace trofejí pro golfové turnaje, které banka pořádá pro své klienty. Divize J&T Banka Art, která pomáhá investorům a milovníkům umění v orientaci na uměleckém trhu, poskytuje poradenství pro začínající sběratele, zprostředkovává nákupy uměleckých děl nebo asistenci při katalogizaci sbírky.

Zadáním bylo vytvořit návrh golfových trofejí a počítat s realizací 45 kusů pohárů po patnácti kusech pro první, druhé a třetí místo. Forma a zpracování měla přesahovat tradiční pojetí a vedle upomínky na sportovní zápas také fungovat jako samostatný umělecký artefakt. K vypracování byli osloveni studující z Ateliéru skla a Ateliéru K. O. V. Výzvy se účastnilo sedm studentů, z nichž si banka po prezentaci předložených návrhů vybrala práci Anny Jožové z Ateliéru skla, která pod vedením Ronyho Plesla a Kláry Horáčkové vypracovala dvě varianty řešení. V nich zužitkovala i své zkušenosti v designování sportovních ocenění, jako například trofej pro Global Champions Prague Playoffs v roce 2018.

Sochařsky pojaté trofeje jsou inspirovány zákrutami a modelací terénu golfového hřiště, jímž hráč na cestě k vítězství prochází. Foukané sklo v místech styku s hrubou strukturou formy odkazuje na zrnitý povrch. Tam, kde hmota přetéká mimo formu, vznikají hladké slzovité uši lemující kovem zdrsněnou vypouklou část. Pohár, který může zároveň sloužit jako váza, je zdoben technikou stříbření, jež spočívá v nanášení tenké vrstvy stříbra uvnitř nádoby, čímž vzniká zrcadlový efekt. Majitel tak v odrazu poháru spatřuje vlastní tvář. Ceny pro první, druhé i třetí místo jsou navíc barevně odlišeny – vítězný pohár pokrývá odstín amber, pomyslné stříbrné místo odstín křišťál a bronzovou definuje barva „evening red“.

Formou navazují trofeje na moji sérii váz NAVA, kterou jsem vytvořila technikou lisofoukaného skla. Speciální trojdílné formy odolávající vysokým teplotám řeší problém finančně nákladné techniky při zhotovení menších sérií. Výrazné skleněné reliéfy jsou typickým znakem mé tvorby, do skla se otiskují detaily přírodnin, jako je v případě tohoto projektu golfový green. V reakci na zadání jsem vytvořila multifunkční předmět, který na první pohled neprozrazuje svůj původ a má praktické využití. Spolupráce s J&T Bankou pro mě byla přínosnou zkušeností zejména v tom, že jsem se setkala s praktickou stránkou zakázkové výroby, jakou je cenotvorba, nakládání s materiálem nebo komunikace s klientem,“ říká autorka Anna Jožová.

Realizace série probíhala ve sklárně Karlov pod vedením hutního mistra Lukáše Vernera.

 

Anna Jožová (*1996) je absolventkou magisterského programu v Ateliéru skla pod vedením Ronyho Plesla. Věnuje se autorské sklářské tvorbě a designu, její práce vychází z konceptuálního myšlení a experimentálního přístupu. Kombinací na první pohled nesourodých materiálů a tradičních sklářských technik vytváří unikátní objekty na hranci mezi užitým předmětem a volným uměním. Mimo vlastní tvorbu spolupracuje také s designérem Vlastimilem Šenkýřem, s nímž tvoří umělecké duo KOMBO. Diplomovala v roce 2023.

Trofej pro vítěze, foto: Petr Dejmek
Stříbrná trofej, foto: Petr Dejmek
Trofej pro třetí místo, foto: Petr Dejmek