Aleksandra Vajd with Hynek Alt, Anetta Mona Chisa, Jimena Mendoza: From Within, Down and Above

Aleksandra Vajd
with Hynek Alt, Anetta Mona Chisa, Jimena Mendoza
From Within, Down and Above / Od znotraj dol in od zgoraj

ISBN 978-80-88622-00-0
Cena: 420 Kč
Počet stran: 132 + 20
Formát: 140 x 234 mm
Vazba: V8

Publikace můžete zakoupit ve školní Galerii UM nebo zde: https://www.umprum.cz/cs/web/aktivity/nakladatelstvi/obchod-a-distribuce.

Aleksandra Vajd with Hynek Alt, Anetta Mona Chisa, Jimena Mendoza: From Within, Down and Above

„– šťastná náhoda, synchronicita, překvapení,

– čísla a čáry, data a termíny,
– proces navrhování, čas sochařství,
– míchání slov, duha, tlak a tah,
– slova, papír, intuice, pero,
– stíny se stávají světlem a světlo tmou.“

                                                               (Anetta Mona Chişa)

 

Kniha, vycházející ke stejnojmenné retrospektivní výstavě Aleksandry Vajd v Museum of Contemporary Art Metelkova +MSUM v Lublani (8. 12. 2023–5. 5. 2024), mapuje komplexní dílo pětadvacetileté tvorby této významné umělkyně a pedagožky, která na UMPRUM působila 15 let jako vedoucí Ateliéru volného umění IV. Úkolem publikace je obsáhnout klíčové problémy a metody – individuální a kolektivní vztahy, složitost času, kolážistické přístupy, autoreferenčnost, materialitu a ontologii média fotografie. Koncepce knihy a expozice se snaží vzájemně zrcadlit, ale jejich různé formy se doplňují a nabízejí vícenásobný přístup k dílům a jejich významům. Kniha je obohacena texty českých a zahraničních umělců jako Anetta Mona Chişa, Edith Jeřábková, Jen Kratochvil, Vojtěch Märc, Jimena Mendoza, Teja Merhar, Ana Mizerit, Michal Novotný, Tanja Radež, Peter Rauch, Luka Savić, Adéla Svobodová a Jan Zálešák. Grafika Adéla Svobodová. Vychází v anglicko-slovinské jazykové mutaci.

Aleksandra Vajd, slovinská umělkyně, která ve své umělecké praxi zkoumá médium fotografie, pracuje s obrazem jako s objektem, využívá prostor a zajímá se o materialitu světla. Je členkou rady časopisu Fotograf a festivalu Fotograf. Podílela se na katalozích My Left Hand (UMPRUM 2014), Pramen 2008–2016 (UMPRUM 2018) či djav azodnem (UMPRUM 2020).