Autorská čtení knih nominovaných na cenu Magnesia Litera

Přijměte pozvání na autorské čtení z publikace Kateřiny Přidalové Toto není jenom kniha, která je nominována na cenu Magnesia Litera v kategorii Litera za knihu pro děti a mládež.

Termín: středa 3. dubna v 19 hodin

Knihovna Václava Havla
Ostrovní 13, Praha 1

Autorská čtení knih nominovaných na cenu Magnesia Litera
Jak název a obálka knihy napovídá, jedná se o určitý rozpor mezi tím, co vidíme a co čteme. Napětí mezi obrazy, slovy a jejich významy v širokém slova smyslu rámuje téma publikace zaměřené na porozumění vizuální komunikaci. Její různé formy nás denně obklopují, žijeme v době, které dominují obrazová sdělení. Tato populárně naučná kniha, určená čtenářům od patnácti let, si klade za cíl poskytnout klíč k tomu, jak všudypřítomné obrazy číst a jak je kritickým okem vnímat. Teoreticky se kniha opírá o sémiotiku a grafický design, který je dnes synonymem pro vizuální komunikaci. Jejím hlavním posláním je rozvíjení vizuální gramotnosti, stěžejní kompetence pro kritické myšlení. Zároveň je i cenným nástrojem k posilování mediální a informační gramotnosti, kreativního myšlení a k prohloubování citlivosti vůči funkční a estetické rovině vizuálního jazyka. Úkolem knihy je také ukázat, jak kreativně využívat digitální nástroje, které běžně používáme, neboť díky technologickým vymoženostem je většina z nás aktivními tvůrci vizuální komunikace. Kniha sestává z praktických cvičení – kritických otázek a tvůrčích úkolů a najde uplatnění také u učitelů ve všeobecném vzdělávání. Grafický design a ilustrace Karla Gondeková a Karolína Šebková. Kniha vychází v koedici se vzdělávací platformou Designéři dětem.
O knize také na naší platformě UMPRUM Online: https://online.umprum.cz/toto-neni-jenom-kniha-je-to-klic-k-vizualni-komunikaci/.
Kateřina Přidalová, pedagožka, lektorka a zakladatelka platformy Designéři dětem. Je autorkou knihy Co je vlastně design (UMPRUM 2021), za niž získala v roce 2022 ocenění Zlatá stuha.