Slavnostní uvedení knihy Club of Opportunities: The Garden of Problems v New Yorku

Uvedení knihy: 18.10. 2023 od 17 do 23 hodin
XPIZZA, 190 Front St, New York, USA

 

Kniha Club of Opportunities: The Garden of Problems, kterou připravil absolvent Ateliéru supermédií UMPRUM Jakub Jansa a vydalo Nakladatelství UMPRUM, bude slavnostně uvedena v New Yorku. S představením knihy souvisí i umělecký projekt Jakuba Jansy Club of Opportunities, který bude představen v rámci projekce v Anthology Film Archive.

Slavnostní uvedení knihy Club of Opportunities: The Garden of Problems v New Yorku

Kniha Club of Opportunities: The Garden of Problems podrobně odkrývá problémy obsažené ve výstavním projektu Club of Opportunities, epizodickém vyprávění umělce Jakuba Jansy. Vystupují zde hybridní lidsko-zeleninové bytosti, které nám přibližují témata kulturních a třídních vztahů, hierarchie a autority. Prostřednictvím textů přizvaných autorek a autorů (Michal Novotný, Julie Béna, Kamil Nábělek, Noemi Purkrábková, Jozef Mrva ml, Ernestyna Orlowska, Klára Vlasáková, Jan Bělíček) se dostáváme na kloub různým problémům - s celerovou ontologií, černou magií, humorem, ztrátou vize budoucnosti a zejména se zakořeněním.

 

The Club of Opportinities – promítání filmu
23. 10. 2023 od 19 hodin
Anthology Film Archives, 32 2nd Ave, New York

Club of Opportunities (2017-2023) je epizodický výstavní projekt vytvořený umělcem Jakubem Jansou, v němž vystupují hybridní lidsko-zeleninové bytosti, které tematizují kulturní a třídní vztahy. Klub překračuje hranice žánrů, od dramatu po absurdní komedii, a využívá fikci, humor a groteskní prvky k vytvoření komplexního výstavního prostředí, které vypráví příběhy o současných společenských problémech. Přijměte pozvání na promítání vybraných filmů, v nichž vystupují Přehlížená zelenina - Celer, Zelenina třídy A - Avokádo, Vědma bez vize budoucnosti a Excentrický filozof, který přivádí na scénu ignorované entity. 

 

Jakub Jansa absolvoval Ateliér supermédií UMPRUM. Je umělec kombinující různá média od filmu přes instalace až po živé performance. Jeho výstavní série Club of opportunities, představuje hybridní postavu člověka a kořenové zeleniny celeru. Skrze něj odkrývá problematiku hierarchie, třídních a kulturních vztahů. Využívá fikci, humor a prvky grotesky k vytváření výstavních prostředí, která vyprávějí příběhy o současných společenských problémech. Jeho výstavy mají tendenci splývat s architekturou prostor, které obývají. Připomínají filmové nebo televizní kulisy, kde se vyprávění postupně odvíjí prostřednictvím pečlivě promyšlené dramaturgie jednotlivých prvků (videa, objektů, živé akce). Jansa představil svou práci mimo jiné na bienále v Lublani (2021), v CCA v Tel Avivu (2019),  v HEK v Basileji (2020), v Pioneer Works v New Yorku (2018, v rámci festivalu PAF), nebo na bienále v Athénách (2018). Je držitelem Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 2021. Nejnovější, osmá epizoda Klubu vznikla pro výstavu Květinová unie, pořádanou Národní galerií Praha u příležitosti českého předsednictví v Radě Evropské unie 2022.