Club of Opportunities: The Garden of Problems

Jakub Jansa
Club of Opportunities: The Garden od Problems

ISBN 978-80-88308-55-3
Cena: 550 Kč
Počet stran: 276
Formát: 150 x 230 mm
Vazba: V4

Publikaci můžete zakoupit ve školní Galerii UM nebo zde: https://www.umprum.cz/cs/web/aktivity/nakladatelstvi/obchod-a-distribuce.

 

Club of Opportunities: The Garden of Problems
Kniha podrobně odkrývá problémy obsažené ve výstavním projektu Club of Opportunities, epizodickém vyprávění umělce Jakuba Jansy. Vystupují zde hybridní lidsko-zeleninové bytosti, které nám přibližují témata kulturních a třídních vztahů, hierarchie a autority. Prostřednictvím textů přizvaných autorek a autorů, jako jsou Michal Novotný, Julie Béna, Kamil Nábělek, Noemi Purkrábková, Jozef Mrva ml., Ernestyna Orlowska, Klára Vlasáková či Jan Bělíček, se dostáváme na kloub různým problémům – s celerovou ontologií, černou magií, humorem, ztrátou vize budoucnosti a zejména se zakořeněním.

_____________________
Jakub Jansa je umělec kombinující různá média od filmu přes instalace až po živé performance. Jeho výstavy mají tendenci splývat s architekturou míst, které obývají. Připomínají filmové nebo televizní kulisy, kde se vyprávění postupně odvíjí prostřednictvím pečlivě promyšlené dramaturgie jednotlivých prvků (videa, objektů, živé akce). Jansa představil svou práci mimo jiné na bienále v Lublani (2021), v CCA v Tel Avivu (2019), HEK v Basileji (2020), Pioneer Works v New Yorku (2018, PAF) nebo na bienále v Athénách (2018). Je držitelem Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 2021. Nejnovější, osmá epizoda Klubu vznikla pro výstavu Květinová unie, pořádanou Národní galerií Praha u příležitosti českého předsednictví v Radě Evropské unie v roce 2022.