Část výstavy Design a transformace se prezentuje v Alžíru

18. 1. - 25. 1. 2023
École supérieure des Beaux-arts d’Alger, Parc Ziryab, Bd Colonel Krim Belkacem, El Djazair, Alžír

Část výstavy Design a transformace se prezentuje v Alžíru

Část výstavy Design a transformace. Příběhy českého designu 1990-2020, kterou Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze s Moravskou galerií v Brně, Úřadem vlády ČR a dalšími partnery, se prezentuje v Alžíru.

Výstava prezentující současný český design v historickém a politickém kontextu, se poprvé představila v belgickém Bruselu v rámci druhého českého předsednictví v Radě Evropské unie (od 6.9.2022 do 8.1. 2023). 

Na půdě École supérieure des Beaux-arts d’Alger jsou vystaveny fotografie Vojtěcha Veškrny a krátké medailony firem, které byly součástí expozice Česká krajina.

Autorské fotografie inspirované tématem transformace nechávají netradiční a hravou formou nahlédnout do výrobních provozů, nebo neotřelým způsobem prezentují samotné výrobky čtrnácti českých firem. Tento výběr zahrnuje jak velké a tradiční producenty, tak relativně mladé, etablující se projekty. Výběr firem ilustruje současný český design, jeho historii i politický kontext. Patrný je vliv doby a společnosti na výslednou podobu produktů a zároveň role designu na život lidí a prostředí, ve kterém žijí. Příkladem může být projekt Textile Mountain zabývající se upcyklací materiálů, Unique Client, který je ukázkou inkluze designu, nebo design pomáhající výuce, výzkumu a experimentu reprezentovaný Prusa Research.

Výstavu na místě zahájil přímo rektor UMPRUM prof. Jindřich Vybíral společně s českou velvyslankyní Lenkou Pokornou.

Další články