Expozice v Pražském domě v Bruselu

Design a transformace. Příběhy českého designu 1990–2020

Výstava je rozdělena na dvě části, v Pražském domě v Bruselu a v Design Museu Brussels (od 7. září do 8. ledna).

8. 9. 2022 – 2. 10. 2022
Pražský dům v Bruselu
Avenue Palmerston 16, Brusel, Belgie

Expozice v Pražském domě v Bruselu

Výstava "Design a transformace. Příběhy českého designu 1990-2020" představí v Bruselu u příležitosti druhého českého předsednictví v Radě EU historii, současnost a vizi českého designu. Expozice jsou rozděleny do dvou částí, a to v Pražském domě v Bruselu a Design Museum Brussels.

V interiéru i exteriéru Pražského domu se setkává několik projektů propojených vztahem k české přírodě. V prezentaci firmy Lasvit otiskla designérka Mária Čulenová-Hostinová do skleněných komponentů instalace Herbarium rostliny a větvičky z Lužických hor, v jejichž náruči kolekce Lasvitu vznikají. Produkci firmy představuje i animovaný dokument, který vytvořil autorský tým UMPRUM a  Akademie múzických umění (AMU).

Šest krátkých filmů o šesti firmách, jejichž sestřih je rovněž v Pražském domě prezentován, kombinuje animaci a reálné záběry z výroby či provozu dané značky. Filmy jsou především impresí a nastíněním příběhu, vize či historie vybraných firem a produktů. Každý ze snímků byl realizován jinou režisérkou či režisérem v kreativním týmu pod vedením Michaely Režové a ve spolupráci UMPRUM a AMU. 

Produkty všech čtrnácti firem, který projekt Design a transformace zahrnuje, inspirovaly i nositele ocenění fotograf roku Czech Grand Design 2021 Vojtěcha Veškrnu k tvorbě autorského cyklu fotografií. Staly se výrazným výtvarným prvkem katalogu i instalace v Pražském domě. Katalog vedle rozšířených obrazových a textových medailonů zastoupených firem přináší i odborné studie zabývající se transformací české společnosti z ekonomické či historické perspektivy (Hana Machková, Jiří Suk) a strategiemi současného designu (Lada Hubatová-Vacková, Pavla Pauknerová, Klára Peloušková).

V zahradě Pražského domu pak ukazuje svou produkci úspěšná firma mmcité specializující se na exteriérový městský mobiliář. Přízemím a suterénem pražského domu prorůstá instalace Česká krajina – autorský výběr prací pedagogů a absolventů UMPRUM. 

 

Náplň výstavy v Pražském domě:  

Firmy: Lasvit, mmcité
Fotografie: Vojtěch Veškrna (fotografie),
Krátké filmy:  Kolektiv autorů UMPRUM a AMU pod vedením Michaely Režové

Instalace Česká krajina: studenti a čerství absolventi UMPRUM:
Aneta Honzová & Natálie Costantinová, Anna Jožová, Terezie Lexová & Štěpán Smetana, Monika Martykánová, Markéta Jebavá, Gréta Kušnírová, Jakub Křelina, Tomáš Kučera, Dávid Valovič, Karolína Vintrová, Quynh Trang Tran

Pedagogové a absolventi UMPRUM:
Aleš Boem, Studio Geometr – Linda Kaplanová, Klára Spišková, Herrmann & Coufal, Klára Horáčková, Tereza Rosalie Kladošová, Lucie Koldová, Karel Matějka, Olgoj Chorchoj, Jiří Pelcl & Michal Malášek, Milan Pekař, Rony Plesl, Tadeáš Podracký, Agáta Seeháková, Anna Štajglová, Anna Štěpánková

Puro Floor 3 Tubes Large, 2021, Lucie Koldová, foto: Martin Chum
Série Alegorie covidu obsahující tři sošky: Kurýr, Stříháníčko, Procházka po deváté, Monika Martykánová,  2021, foto: Viktorie Macánová
Židle UM, 2019, Jiří Pelcl, Michal Malášek, Master & Master, foto: Martin Chum
Terazzo, 2021, Masopust – Anna Štajglová, foto: Kensey Berry a Ben Mever
Phases Floor Lamp, 2021, Tomáš Kučera, foto: Anna Pleslová