ALINA SERBAN - Recasting Process

11. 6. 2024 od 18.30

UMPRUM, nám. J. Palacha 80, Praha 1, učebna 215

Alina Serban: Recasting Process. Notes on a Research in Progress. The Work of Ana Lupaș

Vstup volný, přednáška bude v angličtině

V rámci doktorandského workshopu uvítá Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze rumunskou historičku umění a kurátorku Alinu Serban. V úterý 11. 6. 2024 přednese na UMPRUM přednášku pro veřejnost s názvem Recasting Process: Notes on a Research in Progress. The Work of Ana Lupaș

ALINA SERBAN - Recasting Process

Alina Serban je rumunská historička umění a kurátorka, spoluzakladatelka projektu Institute of the Present https://institutulprezentului.ro/en/about/ a nakladatelství P4. Ve svém rozsáhlém výzkumu se mimo jiné věnuje vztahu konceptualismu a výstavní praxe 70. a 80. let 20. století. V roce 2022 získala stipendium Igora Zabela, porota zvlášť ocenila její schopnost hledat přehlížené vztahy umělecké praxe ve východní Evropě a definovat nové pojmy, které pomáhají přemýšlet o umění tohoto regionu.

-------------------------------------------------------------

Recasting Process

Notes on a Research in Progress. The Work of Ana Lupaș

This talk reflects on a research-in-progress dealing with Ana Lupaș’s oeuvre focusing on few of her iconic projects some very well known to the public, some less encountered in the published literature. The exploration will evoke the role of international tapestry platforms in the internationalisation of her oeuvre and the radicalism of her post-1964 actions, installations and objects – some subjected to a long process of conceptualization and revisitation. Resisting interpretations, Ana Lupaș's work embodies a surprising ritualistic reasoning behind aspiring to reinvest art with an archetypal dimension and new ethics.