Kateřina Kuthanová

Kateřina Kuthanová

Praha °1976 

Zaměření: Dějiny umění a kultury 19. století, dějiny sochařství přelomu století, dějiny žen, česko-německé vztahy v rámci českých zemí do roku 1918 a propojenost v rámci německy hovořících zemí střední Evropy.

Vysoká škola uměleckoprůmyslová, teorie dějin umění

 

Mgr. Kateřina Kuthanová, je historička umění se zaměřením na dějiny umění a kultury 19. století. V roce 2008 zakončila magisterské studium na Univerzitě Karlově v Praze magisterskou prací s názvem Výtvarné umělkyně ve druhé polovině 19. století. Po té působila jako kurátorka sochařství ve Sbírce 19. století v Národní galerii v Praze. Od roku 2016 byla členkou řešitelského projektu Stopy tvorby. Dědictví velkých sochařů první poloviny 20. století v Ústavu dějin umění AV ČR, v. v. i. Od roku 2019 studuje doktorský program na katedře dějin umění UMPRUM s tématem České a Česko-německé malířky v nové recepci dějin umění 19. století

 

Výzkum

Disertační výzkum se zaměřuje na tvorbu německy hovořících výtvarnic z českých zemí v druhé polovině dlouhého 19. století a začleňuje jejich tvorbu zpět do českého dějepisu umění.  Zabývá se  otázkami vztahu jazyka a kultury. Mapuje infrastruktury výtvarného provozu česko-německých výtvarnic nejen v rámci českých zemí, ale i německojazyčném prostředí střední Evropy. Sleduje mezinárodní studijní a výstavní síť, kterou vytvořily německy hovořící výtvarnice  z českých zemí na přelomu 19. a 20. století mezi Mnichovem, Berlínem, Vídní a českými zeměmi. Výzkum má za cíl nejen vrátit výtvarnice do českého dějepisu umění, ale též zpět začlenit minoritu česko-německých výtvarnic.