Thu Huong Phamová

Thu Huong Phamová vystudovala architekturu a urbanismus na Fakultě architektury ČVUT v Praze. V průběhu magisterského studia absolvovala stáž v UA v Antverpách a NTUT v Taipei, kde se věnovala projektům s problematikou sousedských vztahů.  Absolvovala pracovní stáž v ateliéru AllesWirdGut ve Vídni. Spolupracuje se studiem Projektil architekti, kde se věnuje veřejnému prostoru a občanským stavbám.

Ve své diplomové práci se věnovala revitalizací obchodního centra Sapy. Práce řešila vizi vývoje tohoto území s návazností na novou stanici metra D a především začleněním této lokality jak z hlediska urbanistického, tak i socioekonomického. V širším rozsahu v práci řešila fenomén vietnamské menšiny v Čechách. Na základě své diplomové práce navázala dialog s obchodním vedením Sapy, ale i s městem pro budoucí možný vývoj. Na téma diplomové práce navazuje ve svém doktorském výzkumu, který se zajímá o soužití Vietnamců a Čechů v interkulturním (veřejném) prostředí. 

 

SOUŽITÍ VIETNAMCŮ A ČECHŮ V INTERKULTURNÍM (VEŘEJNÉM) PROSTŘEDÍ

Práce se zabývá aktuálním tématem migrace, která čím dál více ovlivňuje městské prostředí a tím generuje nové otázky důležité pro plánování rozvoje měst a regionů. Podrobněji se zaměřuje na vietnamskou menšinu v českém prostředí, a to z důvodu vysoké kulturní a ekonomické distance. Vietnamská menšina je třetí nejpočetnější skupina cizinců v České republice a dle sčítání lidu v roce 2021 se k vietnamskému občanští přihlásilo 54 184 osob, avšak jejich skutečný počet je odhadován o třetinu vyšší. Počet příslušníků vietnamské komunity se od 60. let, kdy byla podepsaná dohoda o vědecko-technické spolupráci, zvyšuje.  

Podrobněji se práce zabývá interkulturními veřejnými prostory v rámci obce s vysokým podílem vietnamské menšiny. Takovýto prostor by měl v sobě reflektovat vietnamskou kulturu a zároveň vytvářet aktivity v městském prostoru, které budou podporovat vzájemné interkulturní vztahy mezi minoritou a majoritou. Tento proces nastartuje interakci mezi minoritou a majoritou. Výzkum si klade za cíl podpořit sousedské vztahy a napomoct etnické skupině se participovat na společenském životě skrze architektonicko-umělecké intervence.



Vybrané lokality s vyšším zastoupením Vietnamců. Lokality se liší měřítkem a mírou lokálního komunitního života.