Veronika Červená

Mgr. Veronika Červená je kunsthistoričkou a kurátorkou umění. Studia oboru Dějiny umění zahájila na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Bakalářské studium zakončila bakalářskou prací zabývající se dobovou reflexí futurismu v českém umění v období let 1909–1914. Navázala magisterským studiem opět na Univerzitě Karlově a ve své diplomové práci se věnovala tématu Jiří Kotalík a Spojené státy americké. Právě toto téma se pro ni stalo zásadním a stalo se jejím současným hlavním badatelským zájmem. V současné době pracuje jako asistentka kurátorky Lobkowiczkých sbírek a vzhledem k jejich povaze se nevěnuje pouze modernímu a současnému umění, ale také období renesance a baroka. Důležitou součástí její práce jsou především rešerše ke sbírkovým předmětům, ale také příprava výstav a přednášení pro veřejnost.

 

Jindřich Chalupecký a Jiří Kotalík

 

Ve své disertační práci se zaměřuje na vztah dvou velkých osobností dějin českého umění, Jindřicha Chalupeckého (1910–1990), kurátora a výtvarného a literárního kritika a teoretika, a Jiřího Kotalíka (1920–1996), historika umění a uměleckého kritika, jehož jméno je spjato s dlouholetým působením na pozici ředitele Národní galerie. K prvnímu kontaktů obou zmíněných mužů došlo prostřednictvím okruhu Skupiny 42, ve které oba působili jako teoretici. Přestože životní dráhy Chalupeckého i Kotalíka se v druhé polovině 20. století výrazně lišily, Kotalík aktivně působil v oficiální sféře (kromě zmíněného postu také na Ústavu pro teorii a dějiny umění Československé akademie věd). Chalupecký naproti tomu byl po roce 1969 nucen odejít do ústraní a měl omezené možnosti publikování svých textů. Přesto Chalupeckého a Kotalíka pojilo celoživotní přátelství i snaha o propagování československého umění ve světě.




František Hudeček (1909–1990), Obálka ke knize Jindřicha Chalupeckého Smysl moderního umění, 1944, vydal Výtvarný odbor Umělecké besedy v Praze