Mgr. Petra Hlaváčková


Petra Hlaváčková
Zařazení / Funkce
Katedra teorie dějin a umění / Teorie a dějiny moderního a souč. umění
Kontakty

Petra Hlaváčková je historička umění, kurátorka a kulturní kritička. Zabývá se genderovými perspektivami v architektuře a plánování města, feministickými teoriemi a genderovou politikou během státního socialismu u nás. Pravidelně publikuje v českých a slovenských kulturních periodikách. Obdržela několik mezinárodních stipendií, jako Aktion Österreich, Artist in Residence MQ Vienna nebo fellowship Mileny Jesenské na IWM ve Vídni. V současné době působí jako doktorandka na UMPRUM v Praze a je členkou výzkumného týmu projektu Architektura (ž.). Ženy, emancipace, architektura v druhé polovině 20. století (GAČR 21-22749S).

Petra je spoluzakladatelkou 4AM Fórum pro architekturu a média a editorkou Brněnského architektonického manuálu (www.bam.brno.cz). V rámci jejích výzkumných a kurátorských aktivit ve 4AM vznikly výstavy Revoltujíci lidé (2011), Kompaktní město (2011), Zabij svého Fuchse / Kill your Idols (Brno 2011, Lipsko 2013, součást vítězného projektu Asking Architecture v CS pavilonu na 13. bienále architektury v Benátkách 2012) nebo Psychoanalýza jednoho prostoru aneb sonda do podvědomí bývalé bohnické prádelny, 2013.

Petra Hlaváčková je také spoluautorkou dokumentárního filmu Když máš práci, máš všechno (2016) a Bydlet proti všem (2021),  editorkou knih Off Season (2017) a Architektúra starostlivosti (2019) nebo publikace Brno pro všechny. Citlivé plánování města (2022). Působila jako redaktorka kulturního čtrnáctideníku A2 a časopisu ERA21 (ERA 21 Osvobozený prostor, 01/2016). Je iniciátorkou výzkumné dílny Move the City zaměřené na pohyb a prožívání městského prostoru (naposledy audiovizuální instalace Trhliny/Situace, s Ava Collective, vila Tugendhat 2021).

Její odborné publikace, eseje a články najdete zde.

petrahlavackova.wordpress.com

https://umprum.academia.edu/PetraHlavackova