Absolventi UMPRUM dali podobu novému prezidentskému slibu

Absolventka Ateliéru tvorby písma a typografie Petra Dočekalová a absolvent Ateliéru produktového designu Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Karel Matějka dali podobu slibu pro nového prezidenta České republiky.

Absolventi UMPRUM dali podobu novému prezidentskému slibu

Slavnostní set pro prezidentský slib sestává z desek, slavnostního archu a kovového pera. Design desek má reprezentativní a státnický charakter, přesto je minimalistický a nadčasový. Desky jsou vyrobené z ušlechtilých kovů duralu a mosazi. Rozdělení materiálů: mosazné části zdůrazňují mechanickou a funkční část desek; dural se stal nosným materiálem a tělem samotných desek.

Výroba desek kombinuje ruční práci se současnou technologií. Desky byly nejprve navrženy a vymodelovány ve 3D softwaru, posléze byla jejich duralová část vyfrézována pomocí počítačem řízené frézy. Následně byly desky opracovávány ručně a prošly chemickou povrchovou úpravou. Broušení, leštění a finální smontování se neobešlo bez ruční práce.

Horní strana desek je zdobená vyfrézovaným reliéfním kaligrafickým nápisem Slib. Písmo vychází ze svižného nakloněného rukopisu, kterým je napsáno i celé znění slibu. Reliéfní nápis je nakloněn tak, aby jeho dříky byly na deskách kolmé. Kompozice kaligrafického slibu zdůrazňuje první větu psanou modrou barvou symbolizující naději. Pro kaligrafii byly použity ploché fixy Calligraphy pen značky Edding o síle 5.0 a 2.0 mm v modré a černé barvě, namísto historizující tuše a atopera. Na napsání slavnostního slibu jsme použili papír Conqueror Laid Brilliant White s podílem bavlny s jemným klasickým žebrováním od firmy Le Papier. Má skvělý odstín, perfektní světlostálé vlastnosti a jeho struktura dokonale souzní s použitými fixy, ale i duralem a mosazí.

Elegantní mosazné pero se speciálním závitem je vyrobeno čistě z mosazi. Vyrábělo se ručně podle návrhu Karla Matějky a soustružil jej jeho dědeček Vojtěch Matějka ve svých 86 letech v Běšinech na Šumavě. Vznikly celkem dva originální kusy, jenž se liší délkou hrotu. V peru je zasazena náplň s archivním inkoustem značky Penac, které zaručuje kvalitu podpisu i po mnoha dekádách.

Přestože byla laťka k překonání předchozích slibů nízká, soupeřili jsme především sami se sebou a snažili se zpracovat slib s nejvyšším možným důrazem na detail a kvalitu provedení. Byla to pro nás obrovská čest a pocta a děkujeme zejména důvěře, kterou do nás vložili pan Tikovský s panem Dvořáčkem.

Speciální poděkování patří Janu Mahrovi za ateliérové fotografie, dále SUPŠ sv. Anežky České za vytvoření speciálního transportního a archivního obalu, firmě Edding za poskytnutí psacích nástrojů pro vytvoření kaligrafie, firmě Le Papier za poskytnutí speciálních papírů pro samotný slib, a všem spolupracujícím firmám, které nám pomohly s výrobou.   

   

Designér Karel Matějka (1986), absolvent Ateliéru produktového designu UMPRUM vede vlastní studio, kde navrhuje nejen nábytek, doplňky a osvětlení, ale také sportovní vybavení. Jeho práce jsou vždy výsledkem tvůrčího talentu v kombinaci s technologickým know-how a netradičními řešeními. Na prestižním milánském design weeku Salone del Mobile představil své inovativní kinetické křeslo Restless a světlo vytvořené pomocí 3D tisku Crown Light. V loňském roce navrhl mobiliář pro jihočeské město Český Krumlov. Byl několikrát nominovaný na cenu Czech Grand Design.
instagram: @matejka.karel

 

Typografka Petra Dočekalová (1991) se věnuje zejména ručně psaným i digitalizovaným skriptovým písmům, kaligrafii a letteringu. Je absolventka ateliéru Tvorby písma a typografie na UMPRUM. Ve své doktorské práci se zabývala kultivováním přístupu k psaní, psacímu písmu a osobnímu rukopisu. Působí v písmolijně Briefcase Type Foundry, kde pracuje na nových písmech. Za svou práci získala ocenění Certificate of Typographic Excellence od New Yorkského TDC.
instagram: @petra.typo