Absolventi UMPRUM ve výběrové výstavě 1m2 Collective

21. 10.–29. 10. 2023

Dutch Design Week, Sectie-C area, Hall 14 - Kop van 14, Daalakkersweg 14, Eindhoven, NizozemíAbsolventka Ateliéru designu a digitálních technologií UMPRUM Julie Dítětová a absolvent bakalářského programu Ateliéru produktového designu Matyáš Barák byli vybráni pro výstavu 1m2 Collective na Dutch Design Week. Své práce zde představí společně se 14 dalšími mladými talenty z celého světa.

Absolventi UMPRUM ve výběrové výstavě 1m2 Collective

Julie se prezentuje oceňovanou diplomovou prací Programming Patterns, která zkoumá současné možnosti technologie strojového učení pro generování nových vzorů na základě vstupních dat z archivů tkanin z 18. století. Zaměřuje se především na princip funkce architektury GAN, problematiku datových sad a proces trénování. Práce poukazuje na síť lidských rozhodnutí a kroků, které stojí za zdánlivě automatickým procesem.

Její projekt se dále posouvá díky navazující spolupráci se spolužákem Alešem Hnátkem, studentem Ateliéru designu oděvu a obuvi UMPRUM. Aleš zkoumal různé výrobní procesy tkaní a použil vygenerované vzory k vytvoření nových fyzických látek, které použil pro svou novou módní kolekci. Původně byl dataset vytvořen z církevních rouch z 18. století, které se pomocí procesů strojového učení reinterpretovaly do 21. století. Díky Alešově pokračující práci se podařilo kruh uzavřít a nosit oděvy s aktuálními AI vzory, které původně existovaly pouze na digitální obrazovce. 

Matyáš Barák na výstavě představí svou vázu 3-WAY, která odráží autorův zájem o ready-made. Váza je vyrobena z trubic technického skla, využívaných v chemickém průmyslu. Autor pracuje s jejich snadnou tvarovatelností a možností úprav nad kahanem. 3-WAY vázu tvoří několik ohnutých trubic spojených skleněným trojhránkem, původně ověsem na lustr. Matyáš vidí v práci s materiálem, který nás obklopuje, udržitelnější cestu navrhování nových předmětů. Váza je součástí jeho kolekce readymade, série interiérových doplňků MATA BY MATA.   

„Absolutoriem UMPRUM pro nás kontakt s našimi studujícími nekončí. Hledáme cesty, jak s nimi dál s rozvíjet spolupráci, podporovat jejich ediční, výstavní a jiné projekty. Myslím, že toto je zásadní především pro čerstvé absolventky a absolventy, mezi které se řadí i Julie Dítětová s Matyášem Barákem. Proto nás těší, že UMPRUM mohou reprezentovat na této významné výběrové akci,“ říká k účasti Julie Dítětové a Matyáše Baráka prorektorka pro internacionalizaci a rozvoj Jitka Šosová.

1m2 Collective je mezinárodní interdisciplinární platforma, která usiluje o rozmanitější a inkluzivní prostředí festivalů designu. Je zaměřena na podporu mladých talentů formou výstav, dialogu o designu a celkovou problematiku vystavování designu. Jednou z jejích aktivit je právě skupinová výstava v rámci Dutch Design Week.

 

  

Julie Dítětová je absolventkou Ateliéru digitálního designu a technologií na UMPRUM. Hlavní jádro její práce je grafický design ve spojení s digitálními technologiemi, zejména v kontextu nástrojů umělé inteligence. Je aktivní členkou amsterdamské komunity AIxDesign, kde se podílí na tvorbě a rozvoji projektů spojujících umělou inteligenci s designem. Její práce spojuje kreativitu s technologickým posunem a má za cíl vytvářet designové postupy, které využívají moderní technologie pro efektivní a automatizovanou tvorbu.

Matyáš Barák vystudoval Ateliér produktového designu UMPRUM a následně pokračoval ve studiu na londýnské Royal College of Art. Pracovní zkušenosti sbíral v Paraguayi v ateliéru Javiera Corvalána, v pražském studiu Petr Hájek Architekti a v londýnském studiu Foster and Partners. Věnuje se produktovému a interiérovému designu a architektuře. V současné chvíli pracuje mimo jiné na založení vlastní značky s readymade designovými produkty MATA BY MATA.