Úspěch absolventů UMPRUM v soutěži Czech Grand Design 23

Ve Stavovském divadle byly předány ceny Czech Grand Design za rok 2023. Mezi oceněnými jsou opět v nemalé míře zastoupeni absolventi Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Absolutním vítězem se stal jan Plecháč a dále Magdalena Rutová, Vít Škop a duo SHOTBY.US – Lenka Glisníková s Karolínou Matuškovou.

Úspěch absolventů UMPRUM v soutěži Czech Grand Design 23

Absolutním vítězem – Grand designérem roku 2023 i Designérem roku – Cena Ministerstva kultury ČR – se stal Jan Plecháč. Zpečetil tak svou roli uměleckého ředitele tradiční karlovarské sklárny Moser, které se dle odborných porot a většiny členů Akademie designu ČR zhostil s respektem k řemeslu, tradici a se smyslem pro citlivou inovaci a originální design. Ocenění Designér roku si Jan Plecháč odnesl za vázu Abyss, vázy Harmonic a kolekci váz a nápojového skla Duše lesa, které navrhl pro tradiční karlovarskou sklárnu Moser. Zároveň se i díky spolupráci s Janem Plecháčem stala sklárna Moser výhercem v kategorii Výrobce roku.

Titul Fotograf/ka roku obhájilo z roku 2020 duo SHOTBY.US, za nímž stojí Lenka Glisníková a Karolína Matušková.

V kategorii Grafický designér roku uspěla vzdělávací platforma Vividbooks Vítka Škopa. Digitální učebnice pomáhají učitelům fyziky, chemie a matematiky s výukou na základních školách.

Na poli ilustrace zazářila Magdalena Rutová, která zaujala kresbami pro dětské knihy Já, chobotnice (Baobab), Čavargoš / Tulák (Tera Fabiánová, Milena Hübschmannová, KHER) a Rajčaťáci a Banáni (Petr Váša, HOST)