Michael Čambor: Cesium 133

7. 3. - 24. 3. 2023
Vernisáž: 7. 3. od 19:00

Galerie NIKA, Metro B, Karlovo náměstí, vstup přes Palackého náměstí

Odkaz na FB událost ZDE

 

Nový kurátorský tým Galerie NIKA startuje svou sezónu dílem Michaela Čambora, studenta Ateliéru architektury I, vystavujícího Cesium 133: objekt vytisknutý na 3D tiskárně, který je propojený s algoritmickým počitadlem.

Michael Čambor: Cesium 133
Instalace odkazuje na téma času: na jeho obsesivní měření, jeho nedostatek a vyprchávání. Čas jako měrná jednotka našeho úsilí a hodnoty, ale i trvání výstavy samotné.
 
Produktivita, rychlost, efektivita, dynamika. Čas jako měrná jednotka našeho úsilí a hodnoty. V dnešní společnosti orientované na neustálý výkon představuje čas (a především jeho paradoxní nedostatek) neodmyslitelnou součást kapitalistického a neoliberálního shonu, jehož jsme součástí.
Málokomu pak zbyde čas se zamyslet, odkud vznikla naše potřeba měřit, šetřit, a nahánět něco tak nehmatatelného a v jistém smyslu neexistujícího. Měření času skrze stroj je sociálním konstruktem a dnes jsme se dostali*y do situace, kdy se zdá, že nad časem ztrácíme kontrolu, a on ovládá nás.
Doba akceleracionismu současnosti, kdy čas je drahocenný, tedy vyžaduje jeho stále přesnější ukazatele. Měření na sekundy nám již nestačí - zatím poslední nejpřesnější koncept jednotky času byl stanoven pomocí atomových hodin, které pracují na principu krystalového oscilátoru shodného s rezonanční frekvencí atomu cesia.
Cesium 133, malý hodinový stroj zasazený do site-specific prostředí, které samo o sobě odkazuje k tvaru přesýpacích hodin, si klade otázky týkající se vlastní hodnoty v časovém toku. Vernisáž výstavy značí symbolický zrod tohoto časovače, jehož životnost je omezená - skrze dvě proměnlivá čísla na monitoru tak Cesium 133 určuje trvání existence objektu, ale i celé výstavy.
Poděkování Andrej Kučera
 
Kurátorky: Agáta Hošnová, Karolína Voleská
Autor: Michael Čambor (Architektura I)
Autor grafického řešení: Michal Tůma (Ateliér grafického designu a nových médií)
foto: Julie Petrůjová
video: Marie Hantáková
* Galerie NIKA je přístupná 24 hodin, 7 dní v týdnu → metro B, Karlovo náměstí, vstup přes Palackého náměstí *