Doprovodný program k výstavě Lokální vlna

V Galerii UM nyní probíhá výstava Lokální vlna, která představuje disertační výzkum studentky UMPRUM Lindy Havrlíkové. K výstavě jsou připraveny dvě diskuze, které povedou k zamyšlení a podrobněji seznámí s procesem zpracování ovčího rouna, s Lindiným přístupem k životu, tvorbou, úskalími produkce vlněných textilií v Čechách nebo ekofarmařením a chovem zvířat.

Obě akce se konají přímo v Galerii UM, UMPRUM, nám. Jana Palacha 80, Praha 1

 

Doprovodný program k výstavě Lokální vlna

26. 9. 2023 od 18 hodin
Diskuze s autorkou Lindou Havrlíkovou a eko-farmářem Jaroslavem Hubatou-Vackem

Hospodaření na vlastní usedlosti bylo v minulosti jedinou možností opatření základních životních potřeb, v současném systému je považováno za alternativní způsob života, k němuž se uchyluje stále více lidí nesouznících s praktikami a nabídkou globálního trhu. Autorka výstavy Linda Havrlíková se hospodaření na rodinné usedlosti věnuje již několik let podobně jako Jaroslav Hubata-Vacek, který má za sebou dlouholeté vedení Francouzsko-české obchodní komory a působil také jako ředitel základní školy v Černovicích nebo lektor českého jazyka na prestižních francouzských univerzitách. Aktuálně se věnuje vlastní farmě v Myslově na Vysočině, kde stejně jako Linda Havrlíková prozkoumává možnosti ekologicky šetrného přístupu k zemědělství a chovu zvířat v lokálních podmínkách. Ve společné diskuzi oba představí osobní poznatky z této cesty, která sdílí podobné principy, a přesto se v některých aspektech liší. Oba však ve svém působení naráží na řadu hranic a úskalí souvisejících se společenským a systémovým nastavením. Diskuze je otevřená všem zájemcům a zájemkyním, kteří se chtějí dozvědět více o této problematice či přispět svými zkušenostmi.

 

14. 10. 2023 od 17 hodin
Komentovaná prohlídka s autorkou Lindou Havrlíkovou a kurátorkou Veronikou Soukupovou

Autorka, designérka a hospodářka Linda Havrlíková s kurátorkou Veronikou Soukupovou provedou návštěvníky a návštěvnice výstavou Lokální vlna a složitým procesem zpracování lokálního vlněného materiálu od chovu ovcí, přes zpracování surového rouna až přes tvorbu oděvů tak, jak je prezentován na výstavě. Linda Havrlíková bude sdílet své osobní poznatky týkající se problematiky zpracování české vlny v místních podmínkách, ale i zkušenosti se soběstačným hospodařením a životním stylem na českém venkově. Kurátorka výstavy představí koncepci výstavy a zajímavé detaily instalace.