Zelená je tráva, fotbal to je hra: fotbal ve výtvarném umění

20. června 2024 od 17.30 hodin / vstup zdarma
Technologické centrum UMPRUM, Mikulandská 34/5, Praha 1, 3. patro, kinosál
 
Komponovaný tematický program věnovaný fotbalu v předvečer velkolepého turnaje v kopané UMPRUM na Strahově.

 

Zelená je tráva, fotbal to je hra: fotbal ve výtvarném umění
Večer zahájí přednáška historika umění a ředitele GAVU Cheb Marcela Fišera, který promluví o širších souvislostech zobrazování fotbalových klání a sportovních motivů ve vizuálním umění, ale také o osobním vztahu některých umělců a umělkyň minulého století k tomuto sportu. Na tuto přednášku naváže série vstupů vyučujících a studujících UMPRUM i výtvarníků a výtvarnic, v jejichž tvorbě a srdci má fotbal své místo. Večer zakončníme ohněm na dvoře školy.
Akci spolupořádá Sport in Art.
 
Přednáška Marcela Fišera / 18:00
V roce 2022 proběhla v chebské galerii výstava Na kopané. Fotbal ve vizuálním umění od začátku 20. století do současnosti. Její autor, ředitel chebské galerie Marcel Fišer, nyní stejné téma představí v přednášce, která z ní bude vycházet. Bude se zabývat otázkami, proč se moderní umělci uchylovali k tomuto tématu nebo co průzkum jejich děl z pohledu sportovní historie může přinést dějinám umění a naopak. Druhá část výstavy představila práce založené na konceptuálních přístupech od 60. let do současnosti. Autoři v nich zpravidla vycházejí z obecné známosti fotbalu a jeho vizuálního jazyka, který tak mohou využívat jako metaforu pro vyjádření zcela jiných obsahů.
 
Minipřednášky spojené s fotbalem / 19:00
Vystoupí: Petr Babák, Roman Brychta, Michaela Kukovičová, Benjamin Horváth, Jakub Plachý, Tadeáš Polák, Vojtěch Šeda, Michaela Doležalová, Ondřej Vyhnánek...