Výstava Vysoké Mýto - R35 - Litomyšl

Vysoké Mýto - R35 - Litomyšl

1. - 14. 10. 2022

Ateliér architektury IV z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze představuje studentské projekty a terénní sociologický výzkum ze zimního semestru 2021/22 na téma Vysoké Mýto - rychlostní silnice R35 - Litomyšl.

Výstava Vysoké Mýto - R35 - Litomyšl

vernisáž ve Vysokém Mýtě spojena s prezentací projektů: 30. 9. 2022 v 18 hodin v Městské galerii ve Vysokém Mýtě (náměstí Přemysla Otakara II. 96)

vernisáž v Litomyšli spojena s prezentací projektů: 1. 10. 2022 v 18 hodin v Seminárním sále na Zámeckém návrší v Litomyšli

výstava v turistickém informačním centru Vysokého Mýta, otevřeno: po-pá 8.30-17, so, ne, svátky 9-17

výstava ve Výstavním sále na Zámeckém návrší v Litomyšli, otevřeno: po-ne 10-17

Impulsem pro toto téma je osobní zkušenost z jízd po silnici 35 z Hradce Králové do Mohelnice. V tomto úseku jsou poslední dvě města, které tato velmi přeplněná dopravní tepna půlí. V ateliéru jsme si položili otázku Jak navrátit prostor rychlostní silnice městu po té co bude realizována D35. 

Se studenty jsme se v rámci terénního sociologického výzkumu ve spolupráci se spolkem Socionaut zaměřili na vztah místních obyvatel k těmto městským “jizvám“, na jejich vzpomínky a budoucí představy. Co pro ně místa kolem dnešní rychlostní silnice znamenají, jakým způsobem se jim přizpůsobují, jak prostor kolem nich využívají. Ve smíšených týmech vedli studenti sociologie z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze a studenti architektury z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze rozhovory s obyvateli Litomyšle a Vysokého Mýta, kreslili s nimi mentální mapy míst navázaných na silnici R35. Pobyt studentů v terénu trval 4 dny.

Celkem vznikly 3 urbanisticko-dopravní plány pro Vysoké Mýto a 1 urbanisticko-dopravní plán pro Litomyšl. Sociologický výzkum, přání a potřeby obyvatel ovlivnily a inspirovaly studenty. Projekty jsme konzultovali s městskými architekty Litomyšle a Vysokého Mýta Zdeňkou Vydrovou a Jakubem Chobotským. Studenti navrhovali novou podobu prostoru silnice ve městech, reorganizaci dopravy, napojení na modro-zelenou infrastrukturu, využití nových míst pro parky, veřejná prostranství i dostavbu nových budov. Během klauzur v zimním semestru navrhl každý student do vytvořeného urbanistického plánu konkrétní stavbu či městský prostor. 

Pro Vysoké Mýto studenti navrhli zimní stadion, bydlení a dílny, nové haly pro výrobu (autobusů), konverzi bývalého cukrovaru, bydlení u slévárny, kulturní centrum, dům studentů, skleník se zahradnictvím, hřiště a dostavbu areálu nemocnice.

Pro Litomyšl studenti navrhli parkovací dům s tržnicí, nové náměstí Aloise Jiráska s budovou konzervatoře a městským domem a knihovnu.

Výstavu doplňuje závěrečná zpráva sociologického výzkumu od spolku Socionaut.

vystavující: Eliška Bártová, Jakub Cibula, Matěj Hoffman, Filip Janík, Adam Kocík, Mariia Khositashvili, Lujza Lehocká, Albert Machek, Jakub Míča, Matěj Peterka, Martina Procházková, Aleš Rezler, Jakub Slamka, Glib Sydorenko, Kryštof Uhlík

projekty:

Litomyšl - Střelba: Matěj Hoffman, Adam Kocík, Jakub Slamka

Vysoké Mýto - VM△: Eliška Bártová, Filip Janík, Martina Procházková, Kryštof Uhlík

Vysoké Mýto - Oparkovat a ozelenit aneb operace Kujebák: Jakub Cibula, Albert Machek, Aleš Rezler

Vysoké Mýto - Rychlé a zběsilé Mejto - Lujza Lehocká, Jakub Míča, Glib Sydorenko, Matěj Peterka

koncepce výstavy: Matěj Hoffman, Adam Kocík, Aleš Rezler

spolupráce:
terénní sociologický výzkum: Socionat - Lucie Klicperová, Hana Janská, Jindřich Pinc, https://www.socionaut.org/cs

městští architekti: Zdeňka Vydrová, Jakub Chobotský

Litomyšl - Střelba (stávající stav)
Litomyšl - Střelba (návrh)
Litomyšl - Střelba (návrh)
VM△ (stav)
VM△ (návrh)
VM△
Vysoké Mýto - Oparkova a ozelenit aneb operace Kujebák
Vysoké Mýto - Oparkova a ozelenit aneb operace Kujebák
Vysoké Mýto - Rychlé a zběsilé Mejto (návrh)
Vysoké Mýto - Rychlé a zběsilé Mejto

Související obsah

Vysoké Mýto - R35 - Litomyšl

Vysoké Mýto - R35 - Litomyšl

Studium
Prezentace
25. 10. 2021
Michal Lehečka: Město pod drobnohledem

Michal Lehečka: Město pod drobnohledem

Veřejná přednáška
20. 10. 2021

Další články