Cenu VAN GRAAF Junior Talent 2024 si odnesla Hana Valtová

Studentka Ateliéru designu oděvu a obuvi Hana Valtová získala cenu VAN GRAAF Junior Talent 2024. Udílení ceny určené začínajícím módním návrhářům proběhlo v rámci jarní edice Mercedes-Benz Prague Fashion Week FW24.

Cenu VAN GRAAF Junior Talent 2024 si odnesla Hana Valtová

O ocenění se ucházeli čtyři finalisté – kromě Hany Valtové, ještě její spolužačka Valérie Jurčíková, Šimon Žák a Vojtěch Lopour. Svou tvorbu předvedli na společné přehlídce VAN GRAAF Junior Talent 2024.

Na základě rozhodnutí odborné poroty se letošním vítězem stala Hana Valtová z Ateliéru designu oděvu a obuvi UMPRUM se svou kolekcí Dandizette.  

Kolekce Dandizette je inspirována životním a filozofickým stylem dandysmu, tedy obdobím z počátku 19. století.  Tento směr měl svůj specifický oděvní kód, byl spojen s pečlivě vybraným a vkusným oblečením, přičemž cílem bylo vyniknout a vyjádřit svou individualitu skrze oděv. Za hlavní rysy Dandysmu jsou považovány elegance, kvalitní materiály, originalita, detaily, doplňky, péče o vzhled, sebeprezentace a schopnost šokovat. Kolekce má za cíl přeměnit inspiraci minulosti do nositelných oděvů současnosti.  

Quaintrelle neboli Dandizette byly dámské skupiny spojené se směrem Dandysmu. Tyto ženy dbaly o svůj vzhled, zajímaly se o nejnovější módu a doplňky všech druhů. Jejich zájem se projevoval jak v absurdní přezdobenosti, péči o sebe, ale i v libování si v šokování společnosti přejímáním pravidel Dandysmu a oblékáním do mužských oděvů. Těmto ženám je kolekce věnována. 

 

Kolekce se zabývá především otázkou rozdílnosti dámského a pánského šatníku a jejich následného propojení, kombinováním jednotlivých prvků tak vznikají zcela nové oděvy. Důležitým zdrojem inspirace byly i vycpávky a podpůrné prádlo, které mění siluetu postavy a vyzdvihuje či naopak zužuje určité části těla. Je ozvláštněna doplňky jako jsou kabelky, nákrčníky, rukavice či punčochy odkazující na pompéznost módy počátku 19. století. 

 

Foto: Oksana Slyvchuk